ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը հայտարարել Է, որ Բելառուսում իրավիճակը վատթարանում է
Եվրոմիության դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը Բրյուսելում ԱԳ նախարարների հանդիպումից առաջ հայտարարել է, որ նիստը տեղի է ունենում այն պայմաններում, երբ Բելառուսում ստեղծված իրավիճակը «շարունակում է վատթարանալ»։
«Բելառուսում իրավիճակը շարունակում է վատթարանալ, շարունակվում են խաղաղ ցույցերի դեմ ճնշումները։ Այսօր մենք կքննարկենք, թե ինչպես սատարել բելառուս ժողովրդին, ինչպես նաև վերանայել Բելառուսի կառավարության հետ հարաբերությունները այն պայմաններում, երբ մենք Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին լեգիտիմ նախագահ չենք ճանաչում»,- ասել է նա:
Բորելը նաև գոհունակություն է հայտնել Բելառուսի նախագահի նախկին թեկնածու Սվետլանա Տիխանովսկայայի հետ խոսելու հնարավորության համար: «Ես ուրախ եմ նիստից մի քանի ժամ առաջ հանդիպել Սվետլանա Տիխանովսկայային։ Նա տեղեկացրել է Բելառուսում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին»,- ասել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարը:
ԵՄ ԱԳ նախարարները Բրյուսելում կայանալիք հանդիպմանը կքննարկեն բելառուս պաշտոնյաների դեմ լրացուցիչ անհատական պատժամիջոցներ սահմանելու հարցը:

Глава дипломатии #ЕС заявил, что ситуация в Белоруссии ухудшается
Глава дипломатии Евросоюза Жозеп Боррель перед встречей глав МИД в Брюсселе заявил, что заседание проходит в условиях, когда ситуация в Белоруссии "продолжает ухудшаться".
"Ситуация в Белоруссии продолжает ухудшаться, репрессии против мирных протестов продолжаются. Сегодня мы обсудим, как поддержать белорусский народ, а также пересмотр отношений с правительством в Белоруссии в условиях, когда мы не признаем (Александра) Лукашенко легитимным президентом",- сказал он.
Боррель также выразил удовлетворение от возможности провести разговор с экс-кандидатом в президенты Белоруссии Светланой Тихановской. "Я рад встретиться со Светланой Тихановской за несколько часов до заседания, она проинформировала о событиях в Белоруссии",- сказал глава евродипломатии.
Главы МИД ЕС на встрече в Брюсселе в понедельник будут обсуждать дополнительные индивидуальные санкции против белорусских чиновников за нарушения, которые, как считают в ЕС, были допущены в ходе президентских выборов 9 августа, а также за применение силы против участников акций протеста в Белоруссии.