#WeChat-ի և #TikTok-ի օգտագործումն ԱՄՆ-ում կարգելվի սեպտեմբերի 20-ից
ԱՄՆ առևտրի նախարարությունն արգելել է չինական Wechat և TikTok հավելվածները ներբեռնել երկրի տարածքում՝ սեպտեմբերի 20-ից: Այս մասին հայտնել Է Reuters-ը։
Նշվում է, որ Վաշինգթոնը արգելել է նաև վճարումները Wechat-ի ներսում:
Սեպտեմբերի 20-ից ԱՄՆ-ն կկասեցնի WeChat-ի աշխատանքը: Նման արգելք TikTok-ի համար սահմանվել է նոյեմբերի 12-ից։
Միևնույն ժամանակ, արգելքը չի տարածվում ամերիկյան ընկերությունների վրա, որոնք WeChat-ն օգտագործում են երկրի սահմաններից դուրս, այդ թվում են՝Walmart-ն ու Starbucks-ը:
Financial Times-ի աղբյուրը հավելում է, որ ԱՄՆ-ի բնակիչները, որոնց մոտ արդեն ներբեռնված են WeChat-ն ու TikTok-ը, կկարողանան օգտագործել դրանք, սակայն թարմացումների բացակայության պատճառով ժամանակի ընթացքում աշխատանքի կայունությունը կնվազի:
Օգոստոսի 6-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել «սպառնալիքի դեմ պայքարի մասին», որն, իբր, բխում է չինական TikTok և WeChat հավելվածներից: Ավելի ուշ նա պահանջել է մինչև սեպտեմբերի 15-ը վաճառել TikTok ծառայությունը ամերիկյան ընկերությանը, հակառակ դեպքում այն կարգելվի ԱՄՆ-ի տարածքում:

Минторг США запретит #WeChat и #TikTok с 20 сентября
Министерство торговли США запретило распространять китайские приложения WeChat и TikTok на территории страны с 20 сентября. Об этом в пятницу, 18 сентября, сообщает Reuters со ссылкой на источники в министерстве.
Отмечается, что Вашингтон также запретил платежи внутри WeChat.
С 20 сентября в США вводится запрет на доставки контента (CDN), которые могут обеспечивать работу WeChat. Аналогичный запрет для TikTok вводится с 12 ноября.
При этом запрет не касается американских компаний, которые используют WeChat за пределами страны — среди них Walmart и Starbucks.
Как добавляет источник Financial Times, что жители США, у которых уже установлены WeChat и TikTok, смогут использовать их, однако из-за отсутствия обновлений стабильность работы со временем упадет.
6 августа американский президент Дональд Трамп подписал указ «О борьбе с угрозой», якобы исходящей от китайских приложений TikTok и WeChat. Позже он потребовал продать до 15 сентября сервис TikTok американской компании, иначе он будет запрещен на территории США.