Նավալնին առաջադրվել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի
Ռուս գիտնական, Նյու Ջերսիի Ռաթգերս համալսարանի պրոֆեսոր Սերգեյ Երոֆեևը հայտնել է, որ քաղաքական գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիի թեկնածությունն առաջադրել են Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի:
Երոֆեևի խոսքով՝ Նավալնիին առաջադրել են «ճանաչված համալսարանների մի շարք պրոֆեսորներ, որոնք զբաղվում են Ռուսաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններով»:
Նա կոնկրետ անուններ չի տվել, սակայն նշել է, որ Նավալնիին առաջադրած գիտնականները «հեղինակավոր մարդիկ» են:
Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի թեկնածու կարող է առաջադրել աշխարհի ցանկացած համալսարանի պրոֆեսոր, թեկնածուի նկատմամբ որևէ կոնկրետ պահանջ չկա։ Բացի այդ, թեկնածուներ կարող են առաջադրել ազգային կառավարությունների և խորհրդարանների անդամները, պետությունների ղեկավարներն ու մի շարք այլ անձինք:
Մինչ օրս ոչ մի ռուսաստանցի Խաղաղության Նոբելյան մրցանակ չի ստացել։ ԽՍՀՄ ժամանակներում մրցանակ է շնորհվել Անդրեյ Սախարովին (1975թ․) և Միխայիլ Գորբաչովին (1990թ․):

Алексея Навального выдвинули на Нобелевскую премию мира
Российский ученый, профессор университета Ратгерс в Нью-Джерси Сергей Ерофеев сообщил, что политика Алексея Навального выдвинули на Нобелевскую премию мира.
По словам Ерофеева, Навального на получение премии выдвинули «ряд профессоров признанных университетов, которые занимаются Россией».
Конкретных имен Ерофеев не назвал, но в комментарии «Дождю» он отметил, что среди выдвинувших Навального ученых есть «большие люди».
Алексей Навальный, по данным властей Германии, был отравлен в России веществом класса «Новичок». Он больше двух недель провел в коме; сейчас политик продолжает лечение в берлинской клинике «Шарите». Власти России настаивают, что анализы, взятые у политика в Омске, где он был первоначально госпитализирован, не показали наличия ядов.
Выдвинуть кандидата на Нобелевскую премию мира может профессор любого университета мира, каких-либо конкретных требований к кандидату при этом нет. Помимо этого, выдвигать кандидатов могут члены национальных правительств и парламентов, главы государств и некоторые другие категории лиц.
До сих пор ни один россиянин не получал Нобелевской премии мира. Во времена СССР награду присуждали Андрею Сахарову (1975 год) и Михаилу Горбачеву (1990 год).