Հայտնի է Բեյրութի նավահանգստում խոշոր հրդեհի պատճառը
Հայտնի է Բեյրութի նավահանգստում hրդեհի բռնկման նախնական պատճառը, այս մասին հայտնել է Libnanews պարբերականը: Տրանսպորտի և աշխատանքի նախարար Միշել Նաջարի խոսքով՝ հրդեհն սկսվել է Բեյրութի «ազատ տնտեսական գոտու» պահեստում: Այժմ հետաքննություն է կատարվում:
Նախնական վարկածով, հրդեհը բռնկվել է էլեկտրական սղոցի կայծերից, որը բանվորներն օգտագործել են նավահանգստում:
Հանրապետության նախագահ Միշել Աունի կարգադրությամբ այսօր նախատեսված է անվտանգության խորհրդի նիստ։
Թիվ 19 պահեստն արդեն վնասվել էր օգոստոսի 4-ին տեղի ունեցած խոշոր պայթյունի հետևանքով: Այդ պահեստում եղել են վառելիքաքսուկային նյութերի, անվադողերի և կոսմետիկայի մեծ պաշարներ՝ ընդհանուր 5 մլն դոլար արժողությամբ:
Ավելի վաղ՝ օգոստոսի 4-ին, հզոր պայթյուն էր տեղի ունեցել Բեյրութի նավահանգստում։ Զոհվել էր 1980 մարդ, վիրավորվել ավելի քան 6,5 հազար մարդ:

Названа предварительная причина пожара в порту Бейрута
Как заявил министр транспорта и общественных работ Мишель Наджар, пожар начался на складе в свободной экономической зоне в порту Бейрута. Расследование было начато сразу после того, как пожар был потушен. Тем не менее, по предварительной версии, пожар разгорелся от искр электрической пилы ("болгарки"), которую рабочие использовали в порту.
Распоряжением президента республики Мишеля Ауна сегодня вечером в республике должно было пройти заседание совета безопасности.
Склад N19, в котором вспыхнул пожар, уже был поврежден масштабным взрывом 4 августа. На этом складе находились большие запасы горюче-смазочных материалов, покрышек и косметики на общую сумму в 5 миллионов долларов.
Руководство армии Ливана призвало граждан не приближаться к зоне порта, а владельцев грузовиков, наоборот, – помочь подвозить воду для тушения пожара.
Ранее, 4 августа, в порту Бейрута прогремел мощный взрыв. Погибли 1980 человек, более 6,5 тысячи были ранены.