Լիտվան հայտարարել Է, որ Ռուսաստանն ուզում է հնարավորինս արագ իրեն միացնել Բելառուսը
Ռուսաստանն ամեն բան անում է Բելառուսին արագ իրեն միացնալու համար, կարծում է Լիտվայի ԱԳ նախարար Լինաս Լինկյավիչուսը:
«Ես կարծում եմ, որ Ռուսաստանն ամեն ինչ անում է Բելառուսն արագ իրեն միացնելու համար։ Թե ինչ կանեն, մենք դեռ կտեսնենք, բայց այս ամենը կատարվում է մեր աչքի առաջ»,- հայտարարել է նախարարը։
Հիշեցնենք, որ բողոքի ցույցերն ամբողջ Բելառուսում սկսվել են օգոստոսի 9-ին՝ նախագահական ընտրություններից հետո։ Ակցիայի առաջին օրերին ուժայինները կիրառում էին արցունքաբեր գազ, ջրցան մեքենաներ, լուսաձայնային նռնակներ, ռետինե փամփուշտներ։ Այնուհետև իրավապահ մարմինները դադարեցրել են ցրել հանրահավաքները և կիրառել ուժային մեթոդներ:
Պաշտոնական տվյալներով՝ առաջին օրերին ավելի քան 6,7 հզր․ մարդ է բերման ենթարկվել։ Ինչպես հաղորդել Է հանրապետության ՆԳՆ-ն, անկարգությունների ընթացքում տուժել են հարյուրավոր մարդիկ, այդ թվում՝ իրավապահ մարմինների ավելի քան 130 աշխատակիցներ: Իշխանությունները պաշտոնապես հաստատել են 3 ցուցարարի մահը։

Литва заявила о плане России быстрее присоединить Белоруссию
Россия сделает все, чтобы быстрее присоединить Белоруссию, считает глава МИД Литвы Линас Линкявичюс.
"Я полагаю, что (в России - ред.) сделают все, чтобы ее (Белоруссию) быстрее присоединить каким-то образом. Во что они это завернут, посмотрим, но тут все происходит на наших глазах", - заявил министр в интервью новостному порталу "15 min.lt".
Массовые протестные акции оппозиции начались по всей Белоруссии 9 августа, после выборов президента, на которых победил действующий белорусский лидер Александр Лукашенко – по данным ЦИК, он набрал 80,1% голосов. В первые дни акции подавлялись силовиками, в отношении протестующих, не согласных с результатами, применяли слезоточивый газ, водометы, светошумовые гранаты, резиновые пули. Затем правоохранительные органы прекратили разгонять митинги и применять силовые методы.
По официальным данным, за первые дни более 6,7 тысячи человек были задержаны. Как сообщало МВД республики, в ходе беспорядков пострадали сотни человек, среди них свыше 130 сотрудников правоохранительных органов. Власти официально подтвердили гибель троих протестующих.