Ուկրաինան Հայաստանին դասել է «կանաչ» երկրների շարքին
Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպանությունը հայտնում է. «Հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետությունում նոր տիպի կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակի դրական դինամիկան՝ սեպտեմբերի 4-ից Ուկրաինայի առողջապահության նախարարությունն առաջին անգամ Հայաստանը դասել է այսպես կոչված «կանաչ» երկրների կատեգորիային։
Սա նշանակում է, որ Հայաստանից Ուկրաինա ժամանող ուղևորները (ովքեր, ըստ Ուկրաինայի նախարարների կաբինետի օգոստոսի 26-ի որոշման, իրավունք ունեն մուտք գործելու երկիր), այլևս կարիք չունեն ինքնամեկուսացվելու կամ COVID-19-ի ՊՇՌ թեստ անցնելու, այն պայմանով, որ վերջին 14 օրվա ընթացքում եղել են ՀՀ-ում կամ կանաչ գոտու այլ երկրում։

Украина причислила Армению к «зеленым» странам
У пассажиров, прибывающих на Украину из Армении, больше не требуется ни карантин, ни ПЦР-тест на коронавирус – при условии, что в последние 14 дней они находились в Армении или другой стране из «зеленого» списка. Об этом говорится в сообщении посольства Армении в Украине.
В диппредставительстве напомнили, что это обусловлено тем обстоятельством, что решением Минздрава Украины от 4 сентября Армения впервые причислена к так называемым «зеленным странами» в связи с положительной динамике в борьбе с COVID- 19.
«В тоже время сохраняется обязательное требование наличия страховки, покрывающей COVID-19»,– отметили в посольстве.