Զախարովան մեկնաբանել է Նավալնիի վերաբերյալ Գերմանիայի ԱԳ նախարարի հայտարարությունը
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է Գերմանիայի ԱԳ նախարար Հայկո Մասի հայտարարությունը ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ։
Գերմանիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել էր, որ եթե ՌԴ-ն չձեռնարկի Ալեքսեյ Նավալնիի հետ տեղի ունեցած միջադեպը հետաքննելու քայլեր, դրան կհաջորդի Գերմանիայի և գործընկերների արձագանքը։
Վերոնշյալ հայտարարության վերաբերյալ Զախարովան ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հարգելի պարոն Մաս, եթե Գերմանիայի կառավարությունն անկեղծ է իր հայտարարություններում, ապա նա պետք է հետաքրքրված լինի առավելագույնս կարճ ժամկետում նախապատրաստել Ռուսաստաի Գլխավոր դատախազության հարցման պատասխանը, որը փոխանցվել էր օգոստոսի 27-ին։ Դեռևս չկա վստահություն, որ Գերմանիան երկակի խաղ չի վարում, չէ որ Բեռլինի Արդարադատության վարչությունը, որը պատասխանում է իրավական հարցերը դիտարկելու դեպքերին, միայն ուրբաթ է ստացել Ռուսաստանի հարցումը Գերմանիայի իշխանություններից։ Որտե՞ղ է այդ «հրատապությունը», որի շուրջ դուք պնդում եք։ Չուղարկելով պատասխանը՝ Բեռլինը միայն արգելակում է հետաքննության գործընթացը, որին և կոչ է անում։ Հատո՞ւկ է այդպես վարվում»:

Мария Захарова прокомментировала высказывание главы МИД ФРГ о ситуации с Навальным
Официальный представитель МИД России Мария Захарова прокомментировала высказывание главы МИД Германии Хайко Мааса о ситуации в связи с политиком Алексеем Навальным.
Ранее Маас заявил, что если Россия не предпримет шаги по расследованию инцидента, связанного с Алексеем Навальным, последует реакция от Германии и ее партнеров.
«Уважаемый г-н Маас, если Правительство ФРГ искренне в своих заявлениях, то оно должно быть само заинтересовано в том, чтобы в максимально короткие сроки подготовить ответ на запрос Генпрокуратуры России. Он было передан ещё 27 августа. Пока уверенности в том, что в Германии не ведут двойную игру нет, ведь Управление юстиции Берлина, которое отвечает за рассмотрение вопросов оказания правовой помощи, только в пятницу получило от властей ФРГ запрос Генпрокуратуры России. Где же эта «срочность», на которой Вы настаиваете? Ее очень не хватает именно немецкой стороне, судя по заявлениям профильного отдела в управлении юстиции Берлина, который только «изучает запрос, а решение об одобрении будет приниматься в случае необходимости по согласованию с компетентными федеральными органами». Не направляя ответ, Берлин тормозит процесс расследования, к которому призывает. Специально?» - написала Мария Захарова на своей странице в Facebook.