ՍԴ-ում ամենաթողություն է. աշխատակազմի ղեկավարի ժպ-ն իրեն արտոնյալ է զգում
Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավարին ժամանակավորապես փոխարինող Սամվել Առաքելյանը հասցրել է պաշտոնավարման մի քանի օրվա ընթացքում հայտնվել ԶԼՄ-ների ուշադրության կենտրում։ Նախ՝ մամուլը գրեց, որ Առաքելյանն ապօրինի ձևով, առանց Ալվինա Գյուլումյանին տեղյակ պահելու, նրա աշխատասենյակի զավթման «օպերացիան» է կազմակերպել, ապա վերադարձրել է դատավորների որոշմանը հանձնված պատգամավորների դիմումը՝ առանց նրանց գիտության։
Այսօր էլ Politik.am-ի տեսախցիկը ֆիքսել է, որ Առաքելյանը, անտեսելով ցուցանակը, որում հստակ նշված է, որ ՍԴ կայանատեղիում իրավունք ունեն կայանել միայն ծառայողական մեքենաները, իր անձնական 36 FD 874 պետհամարանիշով մեքենան կայանել է այդ վայրում։ ՍԴ մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, Առաքելյանն իրեն արտոնյալ է զգում, սկսել աշխատակիցների հետ շփվել բավականին կոպիտ և ցանկացած քայլ համաձայնեցնում է Վահե Գրիգորյանի և Արման Դիլանյանի հետ։ «Այդ վարքագիծը ունի իր գինը. նրան խոստացվել է աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը՝ Վահե Գրիգորյանին այդ հույսով ինֆորմացիայով ապահովող և օժանդակող ՍԴ աշխատակից Արմենակ Մինասյանցի փոխարեն»,-ասաց մեր աղբյուրը։
Ի դեպ, ՍԴ դատավոր Արայիկ Թունյանն էլ, առանց սպասելու Գյուլումյանի վերջնահաշվարկին, լիազորությունների դադարման արձանագրմանը, հասցրել է իրենով անել նրա ավտոմեքենան՝ պատճառաբանելով, թե իբր այն իսկզբանե իրեն պետք է պատկաներ։ Այսպիսով, ՍԴ-ում իսկական քաոս է ոչ միայն դատարանի լիազորությունների կատարման, այլև կառավարչական առումով։ Գործերի քննությունը կանգ է առել, ժամկետներ են սպառվել, մարդկանց իրավունքներ խախտվել, իսկ լուծումներ առկա չեն։ Բայց սա չի խանգարում Սահմանադրական արդարադատություն իրականացնողներին կենտրոնանալ սեփական բարեկեցության վրա՝ ի ցույց դնելով ճգնաժամի մյուս՝ բարոյական կողմը։

Вседозволенность в КС: ВРИО руководителя аппарата считает себя привилегированным лицом
Временно исполняющий обязанности руководителя аппарата Конституционного суда Армении Самвел Аракелян за несколько дней своего пребывания в должности успел оказаться в центре внимания СМИ. Сначала в прессе написали, что Аракелян незаконным путем, не проинформировав Альвину Гюлумян, провел «операцию» по оккупации ее кабинета, затем вернул заявление депутатов, направленное судьям без их ведома.
А сегодня камера Politik.am зафиксировала, как Аракелян, игнорируя табличку, на которой четко написано, что на парковках КС имеют право парковаться только служебные автомобили, припарковал свою личную машину с госномерами 36 FD 874 на данной территории. По данным источника Politik.am в КС, Аракелян считает себя привилегированным лицом. Отмечается, что он начал довольно грубо общаться с сотрудниками и согласовывает каждый свой шаг с Ваге Григоряном и Арманом Диланяном.
«У такого поведения есть своя цена: ему пообещали пост руководителя аппарата за снабжение информацией Ваге Григоряна вместо сотрудника КС Арменака Минасянца», - сказал источник politik.am.
Кстати, судья КС Араик Тунян, не дожидаясь, когда рассчитают Альвину Гюлумян, успел присвоить себе ее автомобиль, обосновав это тем, что он изначально должен был принадлежать ему.
Таким образом, в КС царит настоящий хаос не только с точки зрения полномочий, но и с управленческой точки зрения. Рассмотрение дел приостановлено, сроки истекли, права людей нарушены, а решения не найдены. Но это не мешает лицам, отвечающим за конституционную юстицию, сконцентрироваться на собственном благополучии, демонстрируя другую, нравственную сторону кризиса.