Մինսկը հրապարակել է Նավալնու վերաբերյալ «Վարշավայի և Բեռլինի գաղտնալսված զրույցը»
Երեկ՝ սեպտեմբերի 4-ի երեկոյան, «Пул Первого» Telegram-ալիքը հրապարակել է Բեռլինի և Վարշավայի՝ իբր գաղտնալսված խոսակցության աուդիոձայնագրությունը, որում քննարկվում է ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիի թունավորման արդյունքների կեղծումը: ONT պետական ​​ալիքը նույնպես հարապարակել է աուդիոձայնագրությունը:
Զրուցակիցները քննարկում են նաև Լուկաշենկոյին, որին համարում են «պինդ ընկույզ», ապա չինովնիկներին, որոնք, նրանց խոսքերով, հավատարիմ են նախագահին: Զրուցակիցներն անգլերեն են խոսում և միմյանց անվանում են Նիք ու Մայք:
Ձայնագրությունում Նիք անունով Բեռլինի ներկայացուցիչն ասում է, որ «Նավալնիի վերաբերյալ նյութերը» պատրաստ են և կփոխանցվեն կանցլեր Անգելա Մերկելի վարչակազմին: Վարշավայի ներկայացուցիչ Մայքը հարցնում է՝ արդյոք հաստատվե՞լ է թունավորումը, ինչին զրուցակիցը պատասխանում է, որ դա այդքան էլ կարևոր չէ: «Պատերազմ է ընթանում: Իսկ պատերազմի ժամանակ բոլոր մեթոդներն էլ լավն են»,- ասում է նա:
Զրույցի մասնակիցները համակարծիք են, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին «պետք է հուսախաբ անեն Բելառուսի գործերի մեջ քիթը խոթելու համար», իսկ ամենաարդյունավետ միջոցը կլինի «նրան խնդիրների մեջ խեղդելը»:

В Минске опубликовали «перехваченный разговор Варшавы и Берлина»
В Минске опубликовали «перехваченный разговор Варшавы и Берлина». В нем якобы обсуждается фальсификация результатов исследования отравления Навального. Также собеседники обсуждают Лукашенко, который «оказался крепким орешком», и чиновников, которые, по их словам, «верны» ему.
Telegram-канал «Пул Первого», близкий к пресс-службе президента Белоруссии Александра Лукашенко, опубликовал аудиозапись якобы перехваченного разговора Берлина и Варшавы, в котором обсуждается фальсификация результатов отравления оппозиционера Алексея Навального. Как сообщает БелТА, ролик был показан по госканалу ОНТ.
Собеседники разговаривают по-английски и называют друг друга Ник и Майк. На записи голос, указанный в качестве представителя Берлина (Ник), говорит, что «материалы по Навальному» готовы и будут переданы в администрацию канцлера Ангелы Меркель.
В ответ «Варшава» (Майк) спрашивает, точно ли подтверждается отравление, на что собеседник отвечает, что это не так важно. «Идет война. А во время войны все методы хороши», — говорит он.
Участники беседы сходятся на том, что президенту России Владимиру Путину «надо отбить охоту сунуть нос в дела Беларуси» и самый эффективный способ — «утопить его в проблемах».