Փաշինյանը հարամել է Սեյրան Սարոյանի ծննդյան միջոցառումը. «Հրապարակ»
«Սեպտեմբերի 3-ին Մարտունու Արծվանիստ համայնքի պապական տանը, որի բակում նաև մատուռ կա, ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր, գեներալ Սեյրան Սարոյանը փորձել է նշել ծննդյան 52-ամյակը։ Նիկոլ Փաշինյանը, ով այս օրերին արձակուրդում է, անհայտ աղբյուրներից իմացել է այդ մասին և ուղևորվել Արծվանիստի եկեղեցի։ Իբր պատահաբար ճանապարհին ավտոմեքենաներ տեսնելով և լսելով քեֆ-ուրախության ձայներ՝ ահազանգել է մարզի ոստիկանապետին, վերջինս էլ շքախմբով եկել է վարչապետի հանձնարարականը կատարելու։
Ծննդյան միջոցառումը դադարեցվել է, ոստիկանները սկսել են ստուգել՝ խնջույքի մասնակիցները պահպանե՞լ են պարետի սահմանած կանոնները՝ հեռավորություն, քանակ և այլն։ «Դեպքի վայրում» հավաքվել է Արծվանիստի ողջ բնակչությունը։ Մեկն ասաց, որ հյուրերի թիվը չի գերազանցել 50-ը։ Ներկա է եղել նաև եկեղեցու սպասավորը։ Մեզ ասացին, որ Փաշինյանն անձամբ զանգահարել է Մայր Աթոռ և վեհափառին հորդորել՝ կարգի հրավիրել եկեղեցու սպասավորներին։
Արարողությանը մասնակցել են նաև երգիչ Ալիկ և Արա Ավետիսյան եղբայրները, գեներալի ազգական Սարոն։ Ոստիկանների այցից հետո գեներալի ինքնազգացողությունն ու տրամադրությունը վատացել են, և նա տուն է գնացել։
Նրա օգնական Գևորգ Ստեփանյանը մեզ հայտնեց, որ ինքը՝ որպես Սարոյանների ընտանիքի բարեկամ, նույնպես մասնակցել է արարողությանը, որ այն Սարոյանի համար էլ է անակնկալ եղել՝ կազմակերպել են հորաքույրներն ու մորաքույրները։
Սարոյանը խնջույքին մասնակցել է մի քանի ժամ, քանի որ առողջական խնդիրները կրկին սրվել են․ «Ինչ վերաբերում է արձանագրություններին, ապա, կարծեմ, 4 կամ 5 արձանագրություն է կազմվել, որովհետև հյուրերն իսկապես շատ չեն եղել»»,-գրում է թերթը։

«Грапарак»: Пашинян испортил День рождения Сейрана Сарояна
Газета «Грапарак» пишет: «3 сентября бывший депутат РПА, генерал Сейран Сароян попытался отпраздновать свое 52-летие в отцовском доме в селе Арцванист Мартунинского района, во дворе которого находится часовня.
Никол Пашинян, который в эти дни находится в отпуске, узнал об этом из анонимных источников и отправился в расположенную в селе церковь. Якобы случайно увидев по дороге машины и услышав звуки веселься, Пашинян позвонил начальнику областного управления полиции Гегаркуника, который прибыл со свитой, чтобы выполнить поручение премьер-министра.
Празднование дня рождения было прекращено. Сотрудники полиции начали проверять, соблюдали ли участники мероприятия, установленные комендатурой правила. На «месте происшествия» собралось все население Арцваниста. По словам одного из жителей села, количество гостей не превышало 50. Присутствовал также служитель церкви. Нам сообщили, что Пашинян лично позвонил в Первопрестольный и поручил Его Святейшеству призвать церковных служителей к порядку.
На церемонии присутствовали также братья-певцы Алик и Ара Аветисяны, родственник генерала певец Саро. После приезда полиции настроение и самочувствие генерала ухудшились, он уехал домой.
В беседе с нами помощник Сарояна Геворк Степанян сообщил, что он, как родственник семьи Сароянов, также участвовал в церемонии, которая была для Сарояна сюрпризом, организованным его тетями и дядями.
Сароян участвовал в вечеринке несколько часов, так как его проблемы со здоровьем снова обострились․ «Что касается протоколов, то я думаю, что составлено 4 или 5 протоколов, потому что гостей было немного», - сказал Степанян».