Միացյալ արժույթ, միացյալ խորհրդարան. ինչ են քննարկելու Պուտինն ու Լուկաշենկոն Մոսկվայում
Ռուսաստանն ու Բելառուսը պայմանավորվել են միութենական պետության տարածքում միացյալ արժեդրամ ստեղծելու շուրջ: Այս մասին հայտարարել է Պետդումայի՝ ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովը «Խոսում է Մոսկվան» ռադիոկայանի եթերում:
«Ինչ վերաբերում է միացյալ արժույթին՝ միանգամայն հնարավոր է, որովհետև խոր ուսումնասիրություններ են եղել, այդ թվում՝ էմիսիոն կենտրոնի ստեղծման շուրջ: Կարծում եմ, դա կարելի է ընդունել, ու ինձ թվում է, այսօր Բելառուսն առավել քան երբևէ համաձայն է դրան»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ այս քայլը, ինչպես և միացյալ խորհրդարանի ստեղծումը, լուրջ փոփոխություններ է պահանջում, այդ թվում՝ սահմանադրական: Այն կարող է մանրազնին քննարկման առարկա դառնալ երկու երկրների նախագահների՝ առաջիկայում սպասվող հանդիպմանը:

Россия и Белоруссия приготовились к введению единой валюты
Россия и Белоруссия приготовились к введению единой валюты на территории союзного государства, сообщил глава комитета Госдумы по делам СНГ Леонид Калашников в эфире радиостанции «Говорит Москва».
«Хотя по единой валюте — вполне может быть, потому что проработка глубокая велась и, в том числе, по созданию эмиссионного центра. Это можно было бы, я думаю, принять, и сегодня Белоруссия на это, мне кажется, более согласна», — отметил Калашников.
По его словам, такой шаг, равно как и создание единого для двух государств парламента, потребует серьезных изменений, в том числе на уровне конституций. Он может стать предметом детального обсуждения на встрече президентов двух стран, Владимира Путина и Александра Лукашенко, которая должна состояться в Москве в ближайшие дни.