Ականատեսները պատմել են՝ ինչպես են վարվում Բելառուսում ձերբակալված ցուցարարների հետ
Բելառուսում օգոստոսի 9-ին կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքների կեղծման դեմ բողոքի ակցիայի առաջին մի քանի օրերի ընթացքում մոտ 7 հազար մարդ հայտնվել է ճաղերի հետևում: Նրանցից շատերը շարունակում են մնալ մեկուսարանում, իսկ ազատ արձակվածները, խոսում են ուժայինների աննախադեպ դաժանության, անվերջ ծաղրի և ծեծի մասին։ Հիվանդանոցներում տասնյակ տուժածներ կան, այնինչ
ՆԳ փոխնախարար Ալեքսանդր Բարսուկովը լրագրողներին ասել է՝ «Որևէ ծաղրուծանակ չի եղել»:
Ինչ է իրականում կատարվում բանտի պատերից այն կողմ, DW-ին պատմել են ազատ արձակված կանայք:
Մինսկի քաղաքային մանկական ինֆեկցիոն հիվանդանոցի բժիշկ անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգ Ելենա Բուդեյկոն նշել է, որ կալանքի տակ անցկացրած ժամերն իր կյանքում ամենասարսափելին են եղել: Նա և ևս մի քանի կամավոր բժիշկներ օգոստոսի 11-ին եղել են «Ռիգա» հանրախանութի տարածքում՝ Կարմիր խաչով սպիտակ խալաթներով և դեղորայքի հատուկ պայուսակներով։ «Մենք պայմանավորվել ենք պահպանել չեզոքություն և օգնել բոլորին»,- պատմել է Ելենան:
Երբ բժիշկները շարժվել են դեպի կենտրոն, համազգեստով զինված մարդիկ մոտեցել են և տարել նրանց «Մինսկ-հերոս քաղաք» հուշարձանի մոտ։ Դեղորայք տեղափոխող երիտասարդին թողել են դրսում, և այդ ընթացում Բուդեյկոն սարսափելի գոռոցներ է լսել, հավանաբար, տղային ծեծել են։ «Նրա անունը Պավել է։ Այդ ժամանակից ի վեր մենք նրա մասին ոչինչ չգիտենք»,- ասել է Ելենան։
Բժիշկներին տարել են կենտրոնի ոստիկանության բաժին։ «Քայլել թույլատրել են՝ գլուխները գետնին խոնարհած, ձեռքերը ետևում, մեզ չեն ծեծել։ Ասում էին, որ օգնություն ենք ցուցաբերում գրոհայիններին»։ «Անասոʹւն, շրջվիʹր դեպի ինձ: Ազգանոʹւնդ»,- սա է եղել առավել «սիրալիր» դիմելաձևը, որով դիմել են նրան։
Ձերբակալվածներին առաջարկել են ստորագրել պատրաստի արձանագրություններ, նրանց, ովքեր հրաժարվել են, ծեծել են, սպառնացել ջարդել ոտքերը։
Ստորագրելոց հետո կանայք միջանցքում կանգնել են դեմքով դեպի պատը։ Տղամարդիկ պառկած են եղել փողոցում, նրանց ստիպել են երգել Բելառուսի օրհներգը։ Նրանց, ովքեր, թիկնապահների կարծիքով, վատ են երգել, ծեծել են։
Լսել են, թե ինչպես են աղջիկները բղավում՝ «Միʹ դիպչիր ինձ», ինչին պատասխանել են՝ «Իսկ ի՞նչ կանես»։
«Առավոտյան մեզ դուրս բերեցին ստուգման և նորից սկսեցին սպառնալ։ Ասում էին՝ կուղարկեն Ժոդինո, կտան քսան օր ու հարազատներին չեն տեղեկացնի»,- հիշում է Ելենան։
Այս ամենը, սակայն, Ելենային չի կոտրել. նա կշարունակի ինքնակամ օգնություն ցուցաբերել բողոքի ակցիաների մասնակիցներին։
Սվետլանա Տիխանովսկայայի շտաբի անդամ, բժիկ Օլգա Պավլովան բանտարկված անցկացրել է 5 օր: Առաջին բուժօգնության համար նախատեսված ուսապարկ է եղել նրա մոտ։ Երբ ուժայինները մոտեցել են, նա կանգնած է մնացել նույն տեղում՝ բարձրացրած ձեռքերով. Կնոջը տեղափոխել են քաղաքի ՆԳ վարչության իրավախախտումների մեկուսացման կենտրոն․«Տղամարդկանց անմիջապես սկսեցին ծեծել։ Մի աղջիկ պահանջել է դեսպանին, ապա նրան տարել են հարևան բանտախուց և ծեծել, ասել են, որ տուն չի վերադառնա»,- պատմել է Պավլովան։ Նրա խոսքով՝ առանձնակի դաժանությամբ աչքի են ընկել մի քանի թիկնապահներ՝ վառ կապույտ աչքերով մի տղամարդ և Քրիստինա անունով ցածրահասակ, շիկահեր մի կին։
Պավլովան հայտնվել է չորստեղանոց խցում, որտեղ 36 մարդ է եղել։ Երբ բանտարկյալները խնդրել են բացել պատուհանը, նրանց վրա ջուր են լցրել։ Խոնավությունն սկսել է գոլորշիանալ, մարդիկ՝ խեղդվել: Միայն գիշերը կանանց դուրս են բերել մաքուր օդի. ձերբակալվածներից մեկը էպիլեպսիա է ունեցել, մյուսը՝ շաքարախտ, իսկ Օլգան՝ ռետինե փամփուշտներից և լուսաձայնային նռնակներից վնասվածքներ։
Օգոստոսի 10-ին սկսել են հարցնել անձնական տվյալները, Օլգան ասել է միայն անունը և ազգանունը: «Այն, որ մեզ ծեծել են, ամենաթեթև պատիժն է։ Տղաներին ծեծում էին անընդհատ և սարսափելի ուժով։ Հերթով տանում էին միջանցք ու մահացու ծեծի ենթարկում, ապա բերում, տանում հաջորդին։
Ես արձանագրություն չեմ ստորագրել, նրանք չգիտեին, թե ինչ անել ինձ հետ»,- ասել է կինը:
Դատարանում Օլգան ասել է, որ ձերբակալվածներին տանջում են, չեն ցուցաբերում անհրաժեշտ բուժօգնություն, նրանք օրերով քաղցած են մնում, իսկ դատավորը պատասխանել է. «Դա իմ իրավասության մեջ չէ».
Օլգայի արձանագրության մեջ եղած տեղեկատվությունը չի համապատասխանել իրականությանը: Դա չի խանգարել կնոջ նկատմամբ դատավճիռ կայացնելուն՝ 15 օր վարչական կալանք Ժոդինոյի բանտում։ Ընդհանուր առմամբ Պավլովան բանտարկության մեջ անցկացրել է 5 օր։ Դեռ քանի մարդ է տառապում բանտերում, չգիտի, հավանաբար, ոչ ոք:

Как обращаются с женщинами, задержанными на протестах в Беларуси
Около семи тысяч человек оказались за решеткой за первые несколько дней протестов против фальсификации итогов президентских выборов, прошедших в Беларуси 9 августа. Многие из них до сих пор остаются в СИЗО, а те, кого отпустили, говорят о беспрецедентной жестокости силовиков, бесконечных издевательствах и избиениях, - в больницах десятки пострадавших. Тем не менее замминистра внутренних дел Александр Барсуков заявил журналистам: "Издевательств не было". Что на самом деле творится за тюремными стенами, DW рассказали женщины, вышедшие на свободу.
Избивали тех, кто плохо пел гимн
Врач анестезиолог-реаниматолог Минской городской детской инфекционной больницы Елена Будейко провела в заключении меньше суток и считает эти часы самыми страшными в своей жизни. Она и еще несколько медиков-добровольцев 11 августа были в районе универмага "Рига" - в белых халатах с красными крестами и со специальными сумками для медикаментов. "Мы договорились соблюдать нейтралитет и помогать как одной, так и другой стороне", - рассказывает Елена.
Когда медики двигались в сторону центра, подъехали вооруженные люди в форме, сказали пройти в микроавтобусы, привезли к стеле "Минск - город-герой". Женщин-медиков затолкали в автозак, а молодого человека, который помогал носить медикаменты, оставили снаружи. Будейко говорит, что слышала жуткие крики, вероятно, его избивали. Потом парня посадили отдельно. "Его зовут Павел. С тех пор мы о нем ничего не знаем", - говорит Елена.
Медиков привезли в РУВД Центрального района. "Ходить разрешали, склонив голову к земле, руки за спину, стоять упершись лбом в стену, именно нас не били. В красные кресты на халатах тыкали резиновыми палками, говорили, что оказываем помощь боевикам. "Животное, повернись ко мне! Фамилия!", - это было самое "ласковое" обращение вспоминает женщина.
Елена видела, что мужчины лежали во дворе с вытянутыми руками и ногами, лицом в землю, оттуда доносились истошные крики.
Задержанным предложили подписать готовые протоколы, тех, кто отказывался, избивали. Человек, который оформлял документы, угрожал Будейко: "Не подпишешь - перебьем ноги".
После подписания женщины стояли в коридоре лицом в стену. Мужчины лежали на улице, их заставляли петь гимн Беларуси. Тех, кто, по мнению охранников, пел плохо, били. Люди, которых заводили в здание, были избиты так, что сложно распознать.
"Слышала, как девочка просила: "Не трогай меня", на что ей ответили: "А что ты мне сделаешь?" Нам, врачам, говорили, что бинты и спирт в сумках для "коктейлей Молотова", угрожали "повесить кучу дел", - вспоминает Елена. - Утром нас вывели на проверку и снова стали угрожать. Говорили, отправят в Жодино, дадут по двадцать суток и не сообщат родственникам".
Елена провела в РУВД меньше суток, но признается, когда выходила, плакала навзрыд. И все равно, женщина говорит, что будет продолжать добровольно оказывать помощь на акциях протеста.
На Окрестина была вереница "скорых"
Ольга Павлова, член штаба Светланы Тихановской, провела в заключении пятеро суток. Женщину задержали в ночь на 10 августа в Минске, на проспекте Машерова. Павлова, медик по образованию, была в буферной зоне между ОМОНом и мирными протестующими. С собой был рюкзак для первой медицинской помощи. Когда силовики стали наступать, люди разбежались, Ольга стояла там же с поднятыми руками: "Один омоновец толкнул, я упала. Меня подняли его коллеги, передали своим, те посадили в автозак". Женщина оказалась в Центре изоляции правонарушений (ЦИП) ГУВД на Окрестина.
"Мужчин сразу стали бить. С нами была гражданка России. Девушка просила посла, ее отвели в соседнюю камеру и избили, сказали, что домой она не вернется", - рассказывает Павлова. По ее словам, особой жестокостью отличалась пара охранников: мужчина с ярко голубыми глазами и женщина - невысокая блондинка по имени Кристина (о ней говорили и другие задержанные с Окрестина).
Павлова оказалась в четырехместной камере, где было 36 человек. Когда заключенные попросили открыть окно, на них вылили два ведра воды. Влага стала испаряться, люди задыхались. Только ночью женщин вывели подышать. У одной задержанной была эпилепсия, у другой диабет, у самой Ольги - ранения от резиновых пуль и светошумовых гранат.
10 августа начали спрашивать личные данные, Ольга назвала только имя и фамилию. В течении суток над ней издевались: ставили на колени, выкручивали руки, угрожали: "То, что нас били о стену, это самое легкое наказание. Мальчиков избивали постоянно и со страшной силой. По одному выводили в коридор, избивали до полусмерти, уводили, выводили следующего. На Окрестина была вереница "скорых".
Били и тех, кто не подписывал протоколы. "Я ничего не подписала, они не знали, что со мной делать, - говорит женщина. - На суд приехал представитель РУВД Московского района, он был в ужасе от увиденного. Принес пакет с сухпайком, до этого мы не ели два дня. Воду пили из-под крана".
На суде Ольга говорила, что задержанных пытают, не оказывают медпомощь, судья ответила: "Не моя компетенция".
Сведения в протоколе Ольги не соответствовали действительности, а личные данные в деле (дата рождения, прописка и даже фото) принадлежали однофамилице Павловой. Это не помешало вынести женщине приговор - 15 суток административного ареста в тюрьме в Жодино. В общей сложности Павлова провела в заключении пятеро суток. Ее выпустили 14 августа. Сколько людей еще томятся в застенках, точно не известно.