ԱԱԾ-ն նոր գործ է հարուցել Վանեցյանի դեմ. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երեկ մենք գրել էինք, որ Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ է կոորդինացնում ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի դեմ հարուցված քրեական գործերի ընթացքը։ Երեկ ԱԱԾ-ն նրան հրավիրել էր հարցաքննության՝ պաշտոնական լիազորությունների չարաշահման մեղադրանքով։
Ապա հայտարարեց, որ «Արթուր Վանեցյանը, անտեսելով օրենքով սահմանված տարիքային սահմանափակումները, 2018 թ. հուլիսի 18-ի հրամանով ավագ խմբի պաշտոնում (բաժնի պետ) է նշանակել նախկինում ծառայությունից արձակված 51 տարեկան փոխգնդապետի», ինչն ԱԱԾ նախկին տնօրենն ու նրա փաստաբանն անհեթեթություն և օրենքի չիմացություն որակեցին։
Եվ քանի որ մեղադրանքը, իրոք, անհեթեթ է, ու քաղաքական միտումը՝ ակնհայտ, երեկ, մեր տեղեկություններով, արդեն նյութերի նախապատրաստումը մերժվել է, և այս գործը դեռ չհարուցված՝ փակվել է։
Սակայն, քանի որ վարչապետի հրահանգը շատ խիստ է՝ ամեն գնով հետապնդում սկսել Վանեցյանի դեմ, երեկ ԱԱԾ-ն նոր գործ է երկնել, և անգամ մարդ են ձերբակալել։ Հիմա էլ փորձում են ապօրինի զենքի մեղադրանք ներկայացնել Արթուր Վանեցյանին:
«Այս սցենարի զավեշտն այն է, որ զենքը, որն իբր՝ ապօրինի է և պատկանում է Վանեցյանին, գտնվում է ոչ թե նրա տնօրինության տակ, ասենք՝ իր տանը կամ գրասենյակում, այլ՝ ԱԱԾ-ում։ Մեզ հանձնարարել են հայտարարել, թե իբր ԱԱԾ-ի աշխատասենյակներից մեկում հայտնաբերվել է մի ապօրինի զենք, որը պատկանում է Ա․ Վանեցյանին»,- ասաց ԱԱԾ մեր աղբյուրը:
Ի դեպ, «ապօրինի» զենքը գտնվելիս է եղել ԱԱԾ սպառազինության բաժնում, որի պետն այժմ ձերբակալված է։ ԱԱԾ-ից մեզ ասացին՝ պաշտոնական հաղորդագրություն կտարածեն»:

«Грапарак»: СНБ возбудила новое дело против Ванецяна
Газета «Грапарак» пишет: «Никол Пашинян лично координирует процесс возбуждения уголовных дел против бывшего директора Службы национальной безопасности, лидера партии «Родина» Артура Ванецяна.
И поскольку вызов Ванецяна в СНБ по обвинению в злоупотреблении служебными полномочиями, по словам адвоката, является недоразумением, незнанием закона, а политическая тенденция очевидна, вчера, по сведениям газеты, подготовка материалов уже была отклонена, и это дело так и не будучи возбужденным закрылось.
Однако, поскольку распоряжение премьер-министра является очень строгим - любой ценой начать преследование Ванецяна, вчера СНБ состряпало новое дело и даже задержали человека. Сейчас они пытаются обвинить Артура Ванецяна в незаконном хранении оружия.
«Курьез этого сценария заключается в том, что оружие, которое якобы является незаконным и принадлежит Ванецяну, находится не в его ведении, скажем, в его доме или офисе, а в СНБ.
Нам поручили сообщить, что в одном из кабинетов СНБ было обнаружено незаконное оружие, которое принадлежит Ванецяну», - сказал источник газеты в СНБ.
Кстати, «незаконное» оружие было обнаружено в отделе вооружений СНБ, руководить которого сейчас задержан. В СНБ сообщили газете, что распространят официальное сообщение».