Իտալիայում արտակարգ դրության ռեժիմը երկարաձգվել է
Իտալիայի Սենատը հաստատել է կորոնավիրուսի պատճառով արտակարգ դրության ռեժիմը երկարաձգելու կառավարության առաջարկը, հաղորդում է ANSA-ն: Արտակարգ դրության ժամկետը երկարաձգվել է մինչև հոկտեմբերի 15-ը, չնայած սպասվում էր, որ այն կերկարաձգվի մինչև հոկտեմբերի 31-ը: Որոշմանը կողմ է քվեարկել 157 սենատոր, դեմ՝ 125-ը, ևս երեք խորհրդարանական ձեռնպահ է մնացել:
Քվեարկությունից առաջ սենատորներին կոչով հիմել է վարչապետ Ջուզեպպե Կոնտեն: Նա նշել է, որ արտակարգ դրության երկարաձգումն անհրաժեշտություն է՝ հաշվի առնելով, որ կորոնավիրուսը շարունակում է տարածվել երկրում։
Իտալիայում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 246 488 դեպք, զոհերի թիվը պաշտոնական տվյալներով կազմում է 35 123 մարդ, ապաքինվել է 198 756 բուժառու։

В Италии продлили чрезвычайное положение из-за пандемии
Сенат Италии поддержал предложение правительства о продлении действия режима чрезвычайного положения в связи с пандемией коронавируса COVID-19. Об этом накануне сообщила ANSA.
Указано, что Сенат одобрил предложение о продлении чрезвычайного положения до 15 октября, хотя ожидалось, что его продлят до 31 октября. Решение поддержали 157 сенаторов, 125 были против и еще трое воздержались.
Перед голосованием премьер-министр Джузеппе Конте выступил перед сенаторами. Он заявил, что продление режима ЧП необходимо, как с учетом экономической ситуации, так и учитывая то, что коронавирус продолжает циркулировать в стране.