Թուրքիայի խորհրդարանի ընդունած նոր օրենքը կխստացնի սոցցանցերի վերահսկողությունը
Թուրքիայի խորհրդարանը նոր օրինագիծ է ընդունել՝ խստացնելու վերահսկողությունը սոցիալական ցանցերի նկատմամբ, հայտնում է Anadolu գործակալությունը:
Այս փաստաթուղթը պարտավորեցնում է արտասահմանյան ընկերություններին, մասնավորապես՝ Facebook-ին, Twitter-ին, Instagram-ին, իրենց գրասենյակները բացել Թուրքիայում: Սոցցանցերը ներկայացնող իրավաբանական անձինք պատասխանատու կլինեն իրենց հարթակներում ապօրինի բովանդակություն ունեցող նյութեր հրապարակելու համար: Նրանք նաև պարտավոր կլինեն միջոցներ ձեռնարկել այդպիսի տեղեկատվության տարածումը կանխելու համար:
Եթե ընկերությունները հրաժարվեն ներկայացուցչություններ բացել Թուրքիայի տարածքում, ապա Անկարան մտադիր է տուգանել նրանց, այնուհետև սահմանափակել սոցիալական ցանցերի հասանելիությունը, ընդհուպ՝ Թուրքիայում նրանց գործունեության ամբողջական դադարեցումը։
Այս օրինագիծը նախաձեռնել են իշխող «Արդարություն և զարգացում» և «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունները։ Ըստ օրինագծի՝ ընկերություններից կպահանջվի նաև իրենց թուրք հաճախորդների բոլոր տվյալները պահել Թուրքիայում:

Парламент Турции принял закон об усилении контроля за соцсетями
Великое национальное собрание Турции приняло законопроект об усилении контроля за иностранными социальными сетями. Об этом сообщает Анадолу в среду, 29 июля.
Этот документ обяжет иностранные компании, в частности Facebook, Twitter, Instagram и другие, открыть свои представительства в Турции. Эти юридические лица будут нести ответственность за публикацию на их платформах противоправного контента. Они также будут обязаны принимать меры для пресечения распространения подобной информации.
Если компании откажутся открывать турецкие представительства, то Анкара намерена штрафовать их, а затем и ограничивать доступ к социальным сетям, вплоть до полного закрытия доступа к ним в Турции.
Инициаторами данного закона выступили правящая Партия справедливости и развития и Партия националистического движения.