Մալայզիայի նախկին վարչապետը մեղավոր է ճանաչվել ներդրումային ֆոնդից 9,8 միլիոն դոլար յուրացնելու գործով
Երեքշաբթի, 28 հուլիսի, 2020 թ., 12:20
Մալայզիայի նախկին վարչապետ Նաջիբ Ռազակը երկրի Գերագույն դատարանի կողմից մեղավոր է ճանաչվել Malaysia Development Berhad (1MDB) ներդրումային ֆոնդից գումար յուրացնելու, ինչպես նաև կոռուպցիոն հանցագործությունների համար, գրում է Интерфакс-ը:
Նախկին վարչապետը մեղավոր է ճանաչվել բոլոր յոթ մեղադրանքներով՝ այդ թվում լիազորությունների, վստահության չարաշահման և փողերի լվացման երեք դրվագով: Նրա դեմ դատավարությունը սկսվել էր 2019 թվականի ապրիլին:
Հետաքննությունը սկսվել է այն ժամանակ, երբ Ռազակի անձնական հաշիվներում հայտնաբերվել էր 42 միլիոն մալայզիական ռինգ (9,8 միլիոն դոլար), որը պատկանել էր 1MDB ներդրումային ֆոնդին: Քննիչները պնդում էին, որ Նաջիբն օգտվել է վարչապետի պաշտոնից և կաշառք է ստացել՝ թողարկված միլիարդավոր վարկերի համար կառավարության կողմից երաշխիքներ տրամադրելու համար: Նրան սպառնում է մինչև 20 տարվա ազատազրկում:

Экс-премьер Малайзии признан виновным по делу о хищении $9,8 млн из госфонда развития
Бывший премьер-министр Малайзии Наджиб Разак признан судом виновным по делу о многомиллионных хищениях из государственного инвестиционного фонда развития 1MDB, а также в коррупционных преступлениях.
Экс-премьер признан виновным по всем семи пунктам обвинения: ему вменяли злоупотребление властью, три эпизода злоупотребления доверием и три эпизода отмывания. Суд по этим обвинениям начался в апреле 2019 года.
Расследование началось, когда на личных счетах Разака обнаружились 42 миллиона малайзийских ринггитов ($9,8 млн), принадлежащих фонду 1MDB. Следствие утверждало, что Наджиб воспользовался должностью премьер-министра и получил взятку за предоставление правительственных гарантий по миллиардным кредитам, выданным для фонда.