Վրաստանի նախկին վարչապետը 300 միլիոն դոլարի հայց է ներկայացրել շվեյցարական բանկի դեմ
Վրաստանի նախկին վարչապետ, միլիարդատեր Բիձինա Իվանիշվիլին դատի է տվել շվեյցարական Credit Suisse բանկի աշխատակիցներից մեկին, գրում է Bloomberg-ը։
Բանկի հետ դատական գործի պատճառը, որը հանդիսանում է ընթացքի մեջ գտնվող դատական գործընթացի շարունակությունը, կապված է քաղաքական գործչի ներդրումային պորտֆելի չարաշահման հետ: Հայցն ուղղվել է Սինգապուրում գտնվող Credit Suisse բանկի դուստր ձեռնարկություններից մեկի դեմ:
Վրացական ԶԼՄ-ները գրում են, որ նախկինում միլիարդատերը կորցրել է ավելի քան 100 միլիոն դոլար՝ շվեյցարական բանկի նախկին մենեջեր Պատրիս Լեսկոդրոնի գործողությունների պատճառով: Բանկիրը, ում Վրաստանի ամենահարուստ մարդը վստահել է իր կարողությունը, 2018 թվականի սկզբին Ժնևի դատարանի կողմից դատապարտվել էր ազատազրկման՝ ստորագրությունները և գործարքները կեղծելու համար:

Иванишвили требует $ 300 млн от швейцарского банка
Бывший премьер-министр Грузии миллиардер Бидзина Иванишвили предъявил иск одному из сотрудников швейцарского банка Credit Suisse.
Поводом для тяжбы с банком, продолжением которой стал нынешний иск, стало ненадлежащее использование инвестиционного портфеля состоятельного политика. Исковые требования направлены против одной из «дочек» Credit Suisse в Сингапуре.
Как отмечают грузинские СМИ, ранее миллиардер потерял более $ 100 млн из-за действий бывшего менеджера швейцарского банка Патриса Лескодрона. Банкир, которому самый богатый человек Грузии доверил свое состояние, в начале 2018 года был приговорен Женевским судом к тюремному заключению за подделку подписей и фальсификацию сделок.