#AvtoVAZ-ը ցուցադրել է #LadaNiva ամենագնացը
Niva ամենագնացները, որոնք ավելի վաղ վաճառվել են որպես Chevrolet Niva, սկսել են թողարկվել Lada ապրանքանիշի ներքո։ AvtoVAZ-ը հրապարակել է ավտոմեքենաների առաջին լուսանկարները։
Niva ամենագնացը մշակվել է Վոլժյան ավտոգործարանի կողմից: Երկու տարի անց մոդելն ստացել է Chevrolet տարբերանշանը, իսկ դրա թողարկման համար պատասխանատու է դարձել GM-AvtoVAZ համատեղ ձեռնարկությունը: Այս պահի դրությամբ արտադրվել է ավելի քան 700 հազար ավտոմեքենա։
2019 թվականի վերջին AvtoVAZ-ը General Motors-ի հետ համաձայնագիր է ստորագրել հյուսիսամերիկյան ընկերությունից իրենց GM-Avtovaz համատեղ ձեռնարկության բաժնետոմսերի 50 տոկոսը հետ գնելու մասին, որն ամբողջությամբ անցել է ռուսական ընկերության վերահսկողության տակ: Դատելով լուսանկարներից, Lada Niva-ն էականորեն տարբերվում է Chevrolet Niva ապրանքանիշի ավտոմեքենաներից:
Տեխնիկական բարելավումներ, ինչպես ենթադրվում է, չեն եղել։ Ամենագնացը հագեցած է 1,7 լիտր բենզինային շարժիչով և 80 ձիաուժ հզորությամբ։
Lada Niva-ն արդեն հայտնվել է AvtoVAZ-ի պաշտոնական կայքում։ Մոդելը հասանելի կլինի ինչպես ստանդարտ, այնպես էլ արտաճանապարհային (Off Road) մոդիֆիկացիայով։ Ավտոմեքենաների գները դեռ հայտնի չեն։

АвтоВАЗ показал внедорожник Lada Niva
Внедорожники Niva, которые ранее продавали под маркой Chevrolet, начали выпускать под отечественным брендом Lada. АвтоВАЗ опубликовал первые фотографии автомобилей с изображением фирменной ладьи на радиаторной решетке с конвейера в Тольятти.
Внедорожник Niva был разработан Волжским автозаводом и встал на конвейер в 2000 году под маркой Lada. Спустя два года модель получила эмблему Chevrolet, а за ее выпуск стало отвечать совместное предприятие GM-АвтоВАЗ. На данный момент произведено более 700 тыс. автомобилей.
В конце 2019 г. АвтоВАЗ подписал соглашение с General Motors о выкупе у североамериканской компании 50% акций их совместного предприятия GM-Avtovaz, которое полностью перешло под контроль российской компании.
Судя по фотографиям, Lada Niva визуально отличается от автомобилей, продававшихся под брендом Chevrolet. В частности, модель получила модернизированную переднюю часть кузова с другой головной оптикой и измененной радиаторной решеткой.
Технических усовершенствований, как предполагается, не было. Внедорожник оснащен 1,7-литровым бензиновым мотором, выдающим 80 л. с. и 125 Н·м крутящего момента. Двигатель сочетается с пятиступенчатой механической трансмиссией и постоянным полным приводом с двухдиапазонной раздаточной коробкой и блокирующимся межосевым дифференциалом.
Lada Niva уже появилась на официальном сайте АвтоВАЗа. Модель будет доступна как в стандартной модификации, так и с внедорожным обвесом Off Road. Цены на автомобили пока не названы.