Բուլղարիայի նախագահը կոչ է արել կառավարությանը հրաժարական տալ. երկրում բողոքի ցույցեր են
Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադևը կոչ է արել կառավարությանը հրաժարական տալ: «Կառավարության մաֆիոզ բնույթը ոտքի է հանել բոլոր տարիքի բուլղարացիներին, ովքեր պահանջում են հարգանք օրենքի հանդեպ»,- ասել է նա հուլիսի 11-ին տեղի ունեցած հեռուստաուղերձի ժամանակ:
Նախագահն այսպես է արձագանքել իր ադմինիստրացիայում տեղի ունեցած խուզարկումներին, որի պատասխանատվությունը նա դրել է վարչապետ Բոյկո Բորիսովայի վրա:
Խուզարկումները տեղի են ունեցել հուլիսի 9-ին կաշառակերության ու պետական գաղտնիքի հրապարակման 2 տարբեր քրեական գործերի հետաքննության շրջանակներում: Նախագահի՝ անվտանգության հարցերով խորհրդականն ու կաշառակերության դեմ պայքարի հանձնակատարը ձերբակալվել են հարցաքննության համար: Հազարավոր մարդիկ են դուրս են եկել Սոֆիայի փողոցներ՝ բողոքելով իրավապահների գործողություններից: Բողոքի ակցիայի ժամանակ տուժել է 6 մարդ, այդ թվում՝ 2 ոստիկան: 18 ցուցարար բերման է ենթարկվել:
Ռուման Ռադևը բուլղարական կառավարության վառ քննադատներից է, ով մեղադրում է նրան օլիգարխների հետ սերտ կապերի համար: Ըստ նախագահի՝ հարցի միակ լուծումն այն կլինի, որ նախարարները վայր դնեն իրենց լիազորությունները:
Նախագահը նաև կոչ է արել ԵՄ գործընկերներին՝ անարձագանք չթողնել այս իրավիճակը: «Եվրոպական միությանը պետք է ժողովրդավարական Բուլղարիա»,- ընդգծել է Ռադևը:

Президент Болгарии призвал правительство уйти в отставку
Президент Болгарии Румен Радев сравнил правительство Бойко Борисова с мафией. В администрации болгарского лидера ранее прошли обыски по делам о коррупции и разглашении гостайны.
Президент Болгарии Румен Радев призвал правительство уйти в отставку. "Мафиозный характер правительства побудил болгар всех возрастов и различных политических взглядов потребовать уважения к закону", - заявил глава государства в телеобращении в субботу, 11 июля. Так президент отреагировал на обыски в своей администрации, ответственность за которые он возложил на премьер-министра Бойко Борисова.
Обыски состоялись 9 июля в рамках расследования двух не связанных дел о коррупции и разглашении государственной тайны. Уполномоченный по борьбе с коррупцией и советник президента по вопросам безопасности были задержаны для допросов. Тысячи человек вышли на улицы Софии, протестуя против действий правоохранителей. В ходе акции пострадали 6 человек, включая двоих стражей порядка, а 18 демонстрантов были задержаны.
Румен Радев относится к ярым критикам болгарского правительства. Президент уже обвинял его в "связях с олигархами". Сложение министрами своих полномочий станет "единственным решением", считает глава государства. Он призвал партнеров по Евросоюзу отреагировать на ситуацию. "Европейскому Союзу необходима демократическая Болгария", - подчеркнул Радев.