Փորձագետների կանխատեսմամբ՝ նավթի գինն առաջիկա տարիներին կբարձրանա՝ մեկ բարելի դիմաց հասնելով 150 դոլարի. #WSJ
![]() Ներդրողները և վերլուծաբանները փորձում են գնահատել նավթի շուկայի հեռանկարը, որն այս տարի ծանր հարված ստացավ կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով, գրում է ամերիկյան The Wall Street Journal պարբերականը: Որոշ փորձագետներ կարծում են, որ նավթային ընկերությունների կողմից ներդրումների կտրուկ կրճատումը կարող է հանգեցնել նավթի գների կտրուկ աճի, որի հետևանքով համաշխարհային շուկայում այն կբարձրանա՝ մեկ բարելի դիմաց գերազանցելով 100 դոլարը: Ապրիլին ամերիկյան ExxonMobil նավթային ընկերությունը հայտարարեց, որ նավթի ցածր գների պատճառով կապիտալ ծախսերը նվազեցնում է 30, իսկ գործառնական ծախսերը՝ 15%-ով։ Բրիտանական BP-ն ապրիլի 1-ից նվազեցրել է կապիտալ ծախսերը մեկ քառորդով: |

#WSJ: нефть может подорожать до 150 долларов за баррель
Инвесторы и аналитики пытаются оценить перспективы нефтяного рынка, который оказался под серьезным ударом в этом году из-за кризиса, вызванного пандемией коронавируса, в результате чего цена нефти WTI опускалась в апреле до отрицательных значений.
Некоторые из экспертов полагают, что спад на рынке приведет к изменениям, которые подготовят почву для очередного бума: резкое сокращение капиталовложений нефтегазовых компаний может вернуть цены на нефть выше $100 за баррель.
"Финансовое давление будет огромным. Некоторым производителям будет действительно трудно осуществлять добычу, - сказал главный инвестиционный директор хедж-фонда Northern Trace Capital Тревор Вудс. - Цены на нефть могут легко взлететь до $150 за баррель к 2025 году".
Другие эксперты считают, что спрос на нефть, резко сократившийся в условиях пандемии, долгое время не сможет восстановиться до докризисных уровней, что будет удерживать низкие цены на нефть.
В апреле американская нефтяная компания ExxonMobil заявила, что из-за низких цен на сырье снизит капитальные расходы на 30 процентов, а эксплуатационные затраты — на 15.