Միացյալ Նահանգները Կառլոս Գոնին մեղադրում է իր փախուստի կազմակերպչին 862 հազար դոլար փոխանցելու մեջ
Renault-Nissan-Mitsubishi կոնցեռնի նախկին ղեկավար Կարլոս Գոնը 862,5 հազար դոլար է փոխանցել Փիթեր Թեյլորի ընկերությանը։ Թեյլորը կասկածվում է կոնցեռնի նախկին ղեկավար Կարլոս Գոնի՝ Ճապոնիայից Լիբանան փախուստի կազմակերպման մեջ՝ ամերիկյան հատուկ նշանակության նախկին զինվորականի ուղեկցությամբ: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով Մասաչուսեթսի դաշնային դատարանի նյութերը:
Գումարը փոխանցվել է Promote Fox LLC ընկերությանը, որը ղեկավարում է 27-ամյա Փիթեր Թեյլորը և նրա եղբայրը։ 2019 թվականի աշնանը Փարիզի մի հաշվից երկու խոշոր տրանշերի միջոցով իրականացվել է փոխանցումը։ Ընկերությունն առաջին տրանշով ստացել է կանխիկ 540 հազար դոլար, այնուհետև՝ 322,5 հազար դոլար:
Գործակալության տվյալներով՝ Փիթեր Թեյլորը և նրա հայրը՝ Մայքլ Թեյլորը, երկար ժամանակ ծառայել են ԱՄՆ-ի զորքերի հատուկ ստորաբաժանումում, և ձերբակալվել են ԱՄՆ-ում՝ Տոնիոյից Գոնի փախուստի կազմակերպման կասկածանքով: Թեյլորներին ԱՄՆ-ը կարող է արտահանձնել Ճապոնիային։

США обвинили Карлоса Гона в переводе $862 тыс. организатору своего побега
Бывший глава автомобильного альянса Renault-Nissan-Mitsubishi Карлос Гон перевел $862,5 тыс. компании Питера Тейлора, которого подозревают в содействии побегу находящегося под домашним арестом Гона из Японии в Ливан. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на материалы дела из федерального суда штата Массачусетс.
Эти средства были переведены компании Promote Fox LLC, управляемой 27-летним Питером Тейлором и его братом, осенью прошлого года двумя крупными траншами со счета в Париже. Сначала на счета компании поступили денежные средства в размере $540 тыс., а затем $322,5 тыс.
Как отмечает агентство, Питер Тейлор и его отец Майкл Тейлор, который долгое время служил в специальном подразделении американских вооруженных сил, ранее были задержаны в США по подозрению в содействии организации побега Гона из Токио. Обоих могут экстрадировать в Японию по ее запросу.