ԱՄՆ-ում տապալել են Քրիստափոր Կոլումբոսի արձանը
ԱՄՆ-ի Բալթիմոր քաղաքում, որը գտնվում է Վաշինգթոնից ոչ հեռու, բողոքի ակցիայի մասնակիցները վնասել, ապա տապալել են Քրիստափոր Կոլումբոսի արձանը: Արձանը վեր էր խոյանում Փոքրիկ Իտալիա շրջանում:
Հուլիսի 4-ին ԱՄՆ-ում տոնում են անկախության օրը: Երբ քաղաքում սկսվել է տոնական հրավառություն, հավաքվածներն արձանը նետել են քաղաքային նավահանգիստ:
Վաշինգթոնում ևս տոնական արարողություններն առանց միջադեպերի չեն ընթացել: Թրամփի ելույթի ժամանակ ցուցարարներն այրել են ամերիկյան դրոշը, հետո ուղղություն վերցրել այն հրապարակ, որտեղ անց է կացվել հրավառությունը:
Հիշեցնենք՝ անկարգություններն ԱՄՆ-ում շարունակվոմ են մայիսի 25-ից, երբ բերման ենթարկելու ժամանակ ոստիկանի գործողությունների հետևանքով մահացավ աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդը: Նախ, երկրում ծայր առան անկարգություններն ու կողոպուտը, հետո բողոքի ցույցերն ուղղվեցին ընդդեմ ոստիկանության, ռասիզմի ու խտրականության, որոնք ուղեկցվեցին պատմական հուշարձանների հանդեպ «պատերազմով»:

В США сломали памятник Колумбу и выбросили в гавань
В американском Балтиморе, расположенном неподалёку от Вашингтона, протестующие сломали памятник Христофору Колумбу, который стоял в районе Маленькая Италия. Видеозапись была опубликована в соцсетях.
В США 4 июля празднуют День независимости. Когда в городе начался торжественный салют, собравшиеся выбросили статую в городскую гавань. Стоит отметить, что и в самой американской столице мероприятия по случаю главного праздника страны прошли не без происшествий. Так, во время выступления президента Дональда Трампа протестующие сожгли американский флаг, а затем отправились на площадь, где проходил салют.Напомним, беспорядки в США не утихают с 25 мая, когда при задержании полицейскими был убит афроамериканец Джордж Флойд. Сперва по стране прокатилась волна погромов и беспорядков, со временем они переросли в протесты против полиции, расизма и дискриминации, сопровождающиеся "войной" с памятниками истории.