Շվեդիան հետաքննություն է սկսում կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար ձեռնարկված միջոցառումների վերաբերյալ
2615
Հինգշաբթի, 02 հուլիսի, 2020 թ., 18:05
Շվեդիայում ստեղծվել է հանձնաժողով, որը կուսումնասիրի COVID-19 կորոնավիրուսային համավարակի դեմ պայքարի հարցում երկրի իշխանությունների մոտեցումները, գրում է Bloomberg-ը: Հետաքննությունը ղեկավարելու է Գերագույն վարչական դատարանի նախկին նախագահ Մաթս Մելինը:
Հանձնաժողովը գնահատական է տալու կառավարության և մարզային իշխանությունների գործողություններին, որոնք նրանք ձեռնարկել էին համավարակի տարածման դեմ պայքարելու համար, ինչպես նաև այդ քայլերը համեմատելու են այլ երկրներում ձեռնարկված միջոցառումների հետ: Վերջնական զեկույցը նախատեսված է ներկայացնել 2022-ի փետրվարին, իսկ մինչ այդ հանձնաժողովը կհրապարակի երկու նախնական զեկույց: Զեկույցներից առաջինը կներկայացվի նոյեմբերի 30-ին:
Իշխանությունների ձեռնարկած քայլերը հետաքննելու համար անկախ հանձնաժողովի ստեղծումը պահանջել են Շվեդիայի ընդդիմադիր կուսակցությունները, գրում է Deutsche Welle-ը:

Швеция начала расследование принятых против коронавируса мер
В Швеции создана комиссия, которая займется расследованием подхода властей страны к борьбе с коронавирусной инфекцией COVID-19, передает Bloomberg. Ее возглавил бывший председатель Высшего административного суда Матс Мелин.
Комиссия даст оценку действиям правительства и региональных властей, которые те предприняли для борьбы с распространением инфекции, и сравнит их с мерами, принятыми в других странах. Итоговый отчет должен быть представлен в феврале 2022 года, а до этого комиссия обнародует два предварительных доклада. Первый из них ожидается 30 ноября.
Создать независимую комиссию для расследования реакции властей на вспышку заболевания потребовали оппозиционные партии Швеции, отмечает Deutsche Welle.