Իրանն Ինտերպոլից պահանջում է ձերբակալել Թրամփին
Իրանի դատական համակարգն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին և 30 այլ անձանց ձերբակալելու որոշում է կայացրել, ովքեր, ըստ Թեհրանի, պատասխանատու են հունվարի 3-ին «Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի» (IRGC) գեներալ Ղասեմ Սուլեյմանիի սպանության համար, փոխանցում է Associated Press-ը։ Ըստ Թեհրանի դատախազ Ալի Մեհրերի՝ Թրամփը և մյուսները մեղադրվում են «սպանության և ահաբեկչության մեջ»:
Դատախազի խոսքով՝ Իրանը մտադիր է արդարություն փնտրել նույնիսկ այն ժամանակ, երբ Թրամփը դադարի զբաղեցնել նախագահի պաշտոնը։ Բացի այդ, Իրանը ցանկանում է, որպեսզի Թրամփը ներառվի «Ինտերպոլի» միջազգային հետախուզվողների ցուցակում։ «Ինտերպոլը» դեռևս չի մեկնաբանել Իրանի իշխանությունների պահանջը:

Власти Ирана выдали ордер на арест Трампа и обратились в #Интерпол
Судебные власти Ирана выдали ордер на арест президента США Дональда Трампа и еще более 30 человек, которые, по мнению Тегерана, несут ответственность за убийство 3 января командующего иранским спецподразделением "Кудс" Касема Сулеймани, сообщает агентство Associated Press (AP).
По словам прокурора Тегерана Али Мехра, Трамп и остальные обвиняются в "убийстве и терроризме". Но прокурор не уточнил, кого помимо Трампа хотел бы арестовать Иран.
Он подчеркнул, что Иран намерен добиваться справедливости даже после того, как Трамп покинет пост президента.
Мехр отметил, что Иран попросил Интерпол выдать "красное уведомление" - высшего приоритета - для задержания Трампа и обвиняемых в убийстве Сулеймани.