«Կորոնավիրուսի տարածումը դադարեցնելու պատուհանը փակվում է». ԱՄՆ առողջապահության նախարար
ԱՄՆ իշխանություններին քիչ ժամանակ է մնացել՝ կորոնավիրուսի տարածումը վերահսկողության տակ վերցնելու համար: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ առողջապահության նախարար Ալեքս Ազարը, գրում է Financial Times-ը։
«Հնարավորությունների պատուհանը փակվում է»,- ասել է Ազարը: Նա կոչ արել է պետական մարմիններին՝ ջանքեր գործադրել թեստավորման անցկացման և արդեն իսկ հիվանդությունից ապաքինված մարդկանց արյան պլազման՝ որպես դեղամիջոց օգտագործելու համար: «Մենք պետք է գործենք, մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է ձեռնարկի անհատական միջոցներ։ Մենք պետք է պահպանենք սոցիալական հեռավորությունը, պետք է դիմակներ կրենք»,-ասել է նախարարը:
Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի տվյալներով՝ ԱՄՆ-ում հայտնաբերվել է հիվանդության ավելի քան 2,54 միլիոն դեպք, մահացել է 125,8 հազար մարդ: ԱՄՆ-ին բաժին է ընկնում աշխարհում հայտնաբերված և մահվան դեպքերի շուրջ մեկ քառորդը: Միայն Նյու Յորքում մահացել է ավելի քան 30 հազար մարդ:

Власти США предупредили о «закрывающемся окне» возможностей из-за вируса
У властей США осталось не так много времени, чтобы поставить под контроль распространение коронавируса. Об этом сообщил министр здравоохранения Алекс Азар, передает Financial Times (FT).
«Окно [возможностей] закрывается», — заявил Азар. Он призвал власти штатов активизировать усилия по проведению тестирования и сбору плазмы крови уже переболевших граждан для использования в качестве лекарства. «Мы должны действовать, принимать меры должен каждый из нас в отдельности, ответственно. Мы должны соблюдать социальную дистанцию, мы должны носить маски», — сказал министр.
Согласно последней актуальной информации Университета Джонса Хопкинса, в США выявлено свыше 2,54 млн случаев заражения. 125,8 тыс. человек умерли. На страну приходится примерно четверть всех выявленных в мире случаев заражения и смертей. Свыше 30 тыс. человек умерли в Нью-Йорке.