Մակրոնի կուսակցությունը պարտվել է ՏԻՄ ընտրություններում
Ֆրանսիայի 4 800 բնակավայրերում հունիսի 28-ին անցկացվել են տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ (երկրորդ փուլ)։ Ընտրությունների առաջին փուլը կայացել էր երկրում կարանտինային խիստ սահմանափակումների մեկնարկից մեկ օր առաջ՝ մարտի 15-ին։ Համաձայն էքզիթ-փոլի արդյունքների՝ «Եվրոպա, էկոլոգիա, կանաչներ» կուսակցության թեկնածուները հաղթել են խոշոր քաղաքներում՝ Լիոնում, Մարսելում, Բորդոյում և Ստրասբուրգում (Ստրասբուրգում հաղթանակ է տարել ֆրանսահայ Ժաննա Բարսեղյանը), Փարիզում Սոցիալիստական կուսակցությունը ներկայացնող քաղաքապետ Անն Իդալգոն վերընտրվել է՝ ստանալով ձայների ավելի քան 48%-ը։
Աջ ծայրահեղական կուսակցության՝ «Ազգային միության» (նախկինում՝ «Ազգային ճակատ») անդամ Լուո Ալոն ընտրվել է Իսպանիայի հետ սահմանային քաղաքի՝ Պերպինյայի քաղաքապետ: Կուսակցության ղեկավար Մարին Լը Պենը հայտարարել է տարած «մեծ հաղթանակի» մասին:
Գավր նավահանգստային քաղաքի քաղաքապետ է վերընտրվել Էդուարդ Ֆիլիպը:
Իր հերթին, Ֆրանսիայի կառավարության ներկայացուցիչ Սիբեթ Նդիյային երթի ժամանակ հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի կուսակցության «հիասթափեցնող արդյունքների» մասին: Մակրոնը՝ ընտրատեղամասերի փակվելուց հետո, խոսել է իր անհանգստությունների մասին՝ կապված ընտրություններին ռեկորդային ցածր մասնակցության վերաբերյալ: ՏԻՄ ընտրությունների երկրորդ փուլին մասնակցել է ընտրողների մոտ 40%-ը։

Партия Макрона проиграла местные выборы во Франции
Во Франции в воскресенье, 28 июня, прошел второй тур коммунальных (муниципальных) выборов. По данным экзитполов, кандидаты партии Европа-Экология-Зеленые одержали победу в крупных городах – Лионе, Марселе, Бордо и Страсбурге. В Париже мэр Анн Идальго от Французской социалистической партии обеспечила себе переизбрание.
Кандидат от крайне правой партии Национальное объединение (бывший Национальный фронт) Луо Альо лидирует на выборах в городе Перпиньян около французско-испанской границы. Председатель партии Марин Ле Пен уже заявила о "большой победе".
На выборах мэра Гавра первую позицию с 59% голосов занимает действующий премьер-министр Эдуар Филипп.
В свою очередь, представитель французского правительства Сибет Ндиайе сообщила о "разочаровывающих результатах" партии президента Франции Эмманюэля Макрона Республика на марше. Сам глава государства после закрытия участков выразил озабоченность рекордно низкой явкой. Правом отдать свой голос во втором туре воспользовались лишь около 40% избирателей.