Ինչպես կորոնավիրուսը ոչնչացնել 25 վայրկյանում. գիտնականների հայտնագործությունը
Բոստոնի համալսարանի ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային լաբորատորիայի հետազոտողները (NIEDL) հայտնել են, որ հեռահար ուլտրամանուշակագույն ճառագայթների օգնությամբ հնարավոր է ամբողջությամբ ոչնչացնել կորոնավիրուսը։
Միկրոկենսաբան Էնթոնի Գրիֆիթսի ղեկավարությամբ մի խումբ գիտնականներ փորձ են անցկացրել․ նրանք ուլտրամանուշակագույն ճառագայթման տարբեր չափաբաժիններով մշակել են SARS-CoV-2 վիրուսով ախտահարված նյութը և գնահատել են թե որքան արագ է ընթացել վիրուսի ապաակտիվացման պրոցեսը:
Պարզվել է, որ 5 մջ/սմ2 չափաբաժնի դեպքում վիրուսի տարածումը 6 վայրկյանում նվազել է 99%-ով: Իսկ 22 մջ/սմ2-ի ազդեցության դեպքում 25 վայրկյանում վիրուսն ամբողջությամբ ոչնչացվել է։
Հետազոտողների գնահատմամբ՝ 13 վտ հզորությամբ էներգախնայող լամպը կարող է կորոնավիրուսի մասնիկներից մաքրել 15 մ2 մակերեսով տարածքը:
Սակայն այս միջոցը չի կարող օգտագործվել մարդկանց ներկայությամբ, քանի որ այն վտանգավոր է և ճառագայթումը կարող է առաջացնել մաշկային տարբեր հիվանդություններ։

Найден способ уничтожить коронавирус за 25 секунд
Исследователи из Национальной лаборатории инфекционных заболеваний Бостонского университета заявили, что коронавирус можно полностью уничтожить при помощи дальнего ультрафиолетового излучения. Об этом сообщил портал Biospace.
Группа ученых под руководством микробиолога Энтони Гриффитса провела эксперимент, в котором они обрабатывали загрязненный вирусом SARS-CoV-2 материал различными дозами ультрафиолетового излучения и оценивали скорость уничтожения патогена.Выяснилось, что при дозировке в 5 мДж/см2 распространение вируса снизилось на 99 процентов за шесть секунд. При воздействии в 22 мДж/см2 вирус полностью уничтожался за 25 секунд.
По оценке исследователей, энергосберегающая лампа мощностью 13 ватт способна очистить от частиц коронавируса комнату площадью 15 квадратных метров.Ученые отметили, что ультрафиолетовое излучение применяется как бактерицидное средство вот уже 40 лет и за это время ни один из сотен протестированных вирусов не смог выжить при таком воздействии. Однако излучение опасно для человека.
Результаты и методологию эксперимента ученые пообещали опубликовать в одном из рецензируемых журналов.