ԱՄՆ-ն ցանկանում է «կլանել» #Ericsson-ը՝ Huawei-ին հաղթելու համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը քննարկում է տարբեր ծրագրեր՝ 5G ցանցերի ոլորտում հեռահաղորդակցական սարքավորումների համաշխարհային շուկայում չինական Huawei-ին դիմակայելու համար, գրում է The Wall Street Journal-ը: «Այս ծրագրերը ցույց են տալիս, թե որքանով է ԱՄՆ-ը պատրաստ Չինաստանի հետ պայքարելու, ով է աշխարհին մատակարարելու առաջադեմ տեխնոլոգիաները»,- գրում է թերթը:
Չինական ընկերությանը պատկանում է հեռահաղորդակցման սարքավորումների համաշխարհային շուկայի 28%-ը, և այն իր արտադրանքը վաճառում է «Ասիայի տարաշրջանից մինչև Գերմանիա»: Ամերիկյան մատակարարները դեռ շատ փոքր են Huawei-ի հետ մրցակցելու համար, ինչը նշանակում է, որ խոշոր անլար ցանցերը, ովքեր չեն ցանկանում չինական սարքավորումներ գնել, ապավինում են երեք միջազգային մատակարարների՝ Ericsson-ին, Nokia-ին և Samsung Electronics Co.-ին, նշում է թերթը: WSJ-ի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Սպիտակ տունը պատրաստ է խրախուսել ԱՄՆ-ի տեխնոլոգիական առաջնորդներին, ինչպիսիք են Cisco Systems-ը, կլանելու Ericsson-ը կամ Nokia-ն: Ամերիկյան իշխանությունները ծրագրում են հարկային արտոնություններ տրամադրել և ֆինանսավորում ապահովել, աջակցություն տրամադրել այն ներդրողներին, ովքեր պատրաստ են ներդրումներ կատարել եվրոպական սարքավորումների արտադրողների շարքում:

#WSJ узнала о планах США по поглощению #Ericsson для победы над #Huawei
Администрация президента США Дональда Трампа рассматривает разные схемы противостояния китайской Huawei на мировом рынке телекоммуникационного оборудования для сетей 5G, пишет The Wall Street Journal (WSJ).
«Эти идеи показывают, как далеко готовы зайти США в своей борьбе с Китаем за то, кто будет снабжать мир передовыми технологиями», — пишет газета.
Китайской компании принадлежит 28% мирового рынка телекоммуникационного оборудования, и та продает его «от Азии до Германии». Американские поставщики все еще слишком малы, чтобы конкурировать с Huawei, а это означает, что крупные операторы беспроводной связи, не желающие покупать китайское оборудование, по-прежнему полагаются на трех международных поставщиков — Ericsson, Nokia и Samsung Electronics Co., отмечает издание.
По данным источников WSJ, Белый дом готов стимулировать лидеров технологического сектора США, таких как Cisco Systems, к поглощению Ericsson или Nokia. Американские власти планируют предоставить налоговые льготы и обеспечить финансирование, поддержку инвесторам, готовым вложиться в одного из европейских производителей оборудования. Однако, по словам источников, американский бизнес не проявлял заинтересованности в покупке низкомаржинальных компаний.