Տասնյակ նավթային տանկերներ արդեն կես տարի մնացել են ծովերում
Ոչ մեկին պետք չեկող վենեսուելական նավթով բեռնված տանկերները մի քանի ամիս շարունակ գտնվում են տարբեր ծովերում, քանի որ համաշխարհային նավթավերամշակման գործարանները վախենում են ամերիկյան պատժամիջոցների վտանգից, գրում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Վենեսուելայի նավթագազային պետական PDVSA ընկերության աղբյուրներին։
Refinitiv Eikon-ի փոխանցմամբ՝ առնվազն 16 տանկեր կանգնած են ծովերում: Ընդհանուր առմամբ, նրանք տեղափոխում են ավելի քան 18 միլիոն տոննա հումք, ինչը համարժեք է այն նավթի ծավալին, որը երկիրը արտահանում է երկու ամսվա ընթացքում։ Նավերի մի մասը ծովում է գտնվում ավելի քան վեց ամիս: Նրանք մի քանի անգամ ժամանել են նավահանգիստներ, սակայն չեն կարողացել նավթ վաճառել:
Վաշինգթոնը խստացնում է պատժամիջոցները Վենեսուելայի նկատմամբ՝ թույլ չտալով հումքի արտահանումը երկրից և նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի ռեժիմին զրկելով եկամտի հիմնական աղբյուրից:

Танкеры с никому не нужной нефтью массово застряли в море
Заполненные никому не нужной венесуэльской нефтью танкеры застряли на много месяцев в морях по всему миру, поскольку мировые нефтеперерабатывающие компании массово опасаются попасть под санкции США. Об этом пишет Reuters со ссылкой на источники, документы государственной нефтегазовой компании Венесуэлы PDVSA и данные по отслеживанию судов.
По информации Refinitiv Eikon, в морях остановились по меньшей мере 16 танкеров. В общей сложности они перевозят более 18 миллионов тонн сырья, что эквивалентно объему нефти, который страна добывает за два месяца. Некоторые из судов находятся в море уже больше полугода. Они несколько раз заходили в порты, но так и не смогли продать нефть.
Причиной стало нежелание мировых нефтепереработчиков попасть под ограничения США. Вашингтон ужесточает санкции, чтобы остановить экспорт сырья из Венесуэлы и лишить режим президента Николаса Мадуро основного источника доходов.