ԱՄՆ-ում #COVID_19 նոր դեպքերի թիվը գերազանցում է ապրիլի ցուցանիշները. #NYT
Նախօրեին Միացյալ Նահանգներում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակվելու ավելի քան 35 հազար դեպք: Ըստ The New York Times-ի՝ ապրիլից ի վեր սա ամենաբարձր ցուցանիշն է։
Ամենաշատ դեպքերը շարունակում են արձանագրվել 20 նահանգներում: Ամենաբարդ իրավիճակը Ֆլորիդայում է (5508 նոր դեպք), Թեքսասում (ավելի քան 5 հազար դեպք) և Արիզոնայում (3,6 հազար): Այս երեք նահանգներում համաճարակի բռնկվելուց ի վեր ռեկորդային նոր դեպքեր են գրանցվել։
Փոխնախագահ Մայքլ Փենսը չափազանցված է անվանել մտահոգություններն ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսի տարածման երկրորդ ալիքի կապակցությամբ: Ըստ նրա՝ նոր դեպքերի քանակը նվազել է՝ հասնելով 20 հազարի, ապրիլին օրական ցուցանիշը կազմում էր մոտ 30 հազար, իսկ մայիսին՝ շուրջ 25 հազար:
Հավելենք, որ վարակվածների թվով Միացյալ Նահանգներն աշխարհում առաջին տեղում է, մահացել է 121797 մարդ՝ համաձայն Ջոն Հոփքինսի համալսարանի տվյալների: Նշվում է, որ վարակվածների թիվը գերազանցել է 2381361-ը, ապաքինվել է 747 հազար մարդ:

#NYT: суточная заболеваемость #COVID_19 в США превысила апрельские показатели
Более 35 тыс. случаев заражения новым коронавирусом было зафиксировано во вторник на территории США. Как сообщает в среду газета The New York Times, это самый высокий показатель с апреля.
По ее информации, суточное число новых случаев заражения продолжает расти в 20 штатах. Наиболее тяжелая ситуация складывается во Флориде (5 508 новых случаев), Техасе (более 5 тыс.) и Аризоне (3,6 тыс.). В этих трех штатах наблюдается рекордная суточная заболеваемость COVID-19 с начала пандемии.
Вице-президент США Майкл Пенс, возглавляющий рабочую группу, созданную Белым домом в целях борьбы с коронавирусом, назвал преувеличенными опасения по поводу второй волны распространения коронавируса в стране. По его словам, среднее суточное число подтвержденных случаев заражения снизилось в США до 20 тыс., при том, что в апреле их было около 30 тыс. в сутки, а в мае - около 25 тыс.
По информации Университета Джонса Хопкинса, который проводит подсчеты на основе сведений федеральных и местных властей, в США зафиксировано более 2,3 млн случаев заражения коронавирусом, умерли свыше 121 тыс. человек. С начала пандемии коронавирусом в мире заразились более 9,2 млн человек, свыше 475 тыс. умерли.