Մեղադրական նոր եզրակացություն՝ Ասանժի գործով
ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը հայտնել է, որ WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի գործով կա մեղադրական նոր եզրակացություն, հայտնում է ТАСС գործակալությունը։ «Նոր փաստաթղթում լրացուցիչ մեղադրանքներ չկան, և այս մասով այն չի տարբերվում 2019 թվականի մայիսին տրված եզրակացությունից: Այնուամենայնիվ փաստաթուղթն ընդլայնվել է դավադրության վերաբերյալ նոր մանրամասներով։ Մասնավորապես, սա վերաբերում է Ասանժի կապերին՝ Anonymous հաքերային խմբի անդամների հետ:
Հիշեցնենք՝ Միացյալ Նահանգների արդարադատության նախարարությունը 18 քրեական գործ է հարուցել ավստրալացու դեմ: Նա, մասնավորապես, մեղադրվում է լրտեսություն և դավադրություն մեջ՝ կառավարական համակարգիչները կոտրելու միջոցով։

В США вынесли новое обвинительное заключение в отношении Ассанжа
Министерство юстиции США сообщило в среду вынесении нового обвинительного заключения в отношении основателя организации WikiLeaks Джулиана Ассанжа.
"Новое обвинительное заключение не содержит дополнительных обвинений к предыдущему обвинительному заключению из 18 пунктов, предъявленному Ассанжу в мае 2019 года. Однако оно [новое обвинение] расширяет масштаб сговора, существовавшего вокруг предполагаемых взломов компьютеров, в которых ранее обвинялся Ассанж", - отмечается в тексте. Речь, в частности, идет о связях Ассанжа с хакерской группой Anonymous.
Минюст Соединенных Штатов выдвинул в отношении австралийца 18 уголовных обвинений. Его, в частности, обвиняют в преступлениях, связанных с крупнейшим в истории США случаем раскрытия секретной информации. По всем выдвинутым обвинениям Ассанжу в совокупности грозит до 175 лет тюремного заключения.