Շվեդիայի նախկին վարչապետի սպանությունը բացահայտվել է 30 տարի անց
Շվեդիայի գլխավոր դատախազ Քրիստեր Պետերսոնն այսօր հայտարարել է, որ երկրի նախկին վարչապետ Ուլոֆ Պալմեի սպանությունից ավելի քան 30 տարի անց, հաջողվել է գտնել մարդասպանին, գրում է Reuters-ը: Դատախազը հայտնել է, որ Պալմեն սպանվել է դիզայներ Սթիգ Էնգստրյոմի (Stig Engstrom) կողմից։ Պետերսոնը նշել է, որ չեն կարող Էնգստրյոմին մեղադրանք առաջադրել, քանի որ վերջինը մահացել է։
Պետերսոնը հավելել է, որ հետաքննության ժամանակ այդպես էլ չի հաջողվել գտնել զենքը: Դեպքի վայրում հայտնաբերված փամփուշտները չեն պատկանել այն զենքին, որից արձակվել է կրակոցը։
Ավելի քան 10 տարի Շվեդիայի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցրած Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Ուլոֆ Պալմեն գնդակահարվել էր 1986 թվականի փետրվարի 28-ին՝ Ստոկհոլմի կենտրոնում՝ կինոթատրոնից վերադարձի ճանապարհին։ Նա եղել է կնոջ հետ՝ առանց թիկնապահների։

Убийство шведского премьера раскрыли спустя более 30 лет
Убийцу шведского премьера Улофа Пальме нашли спустя более 30 лет. Об этом рассказал прокурор Кристер Петерссон, передает Reuters.
Прокуратура установила, что Пальме убил дизайнер Стиг Энгстрём (Stig Engstrom). Прокурор отметил, что не может предъявить ему обвинения, поскольку виновный погиб. По этой причине дело закрыли.
Петерссон добавил, что следствие так и не нашло орудие убийства. Пули, обнаруженные на месте происшествия, не смогли связать с конкретным пистолетом.
Премьер-министр Швеции Улоф Пальме, лидер Социал-демократической партии, был застрелен в Стокгольме 28 февраля 1986 года, когда он возвращался с женой из кино без охраны.