#Facebook-ը պիտակելու է իշխանությունների կողմից վերահսկվող լրատվամիջոցների էջերը
Facebook սոցիալական ցանցի ղեկավարությունը որոշում է կայացրել իշխանությունների կողմից հսկողության տակ գտնվող լրատվական կազմակերպությունների էջերը պիտակավորել: Այս մասին ընկերությունը հայտնել է սեփական կայքում հրապարակված հայտարարության միջոցով:
«Մի քանի ամիս առաջ մենք հայտարարեցինք մեր ծրագրի մասին՝ պիտակավորելու լրատվական կազմակերպությունների էջերը, որոնք ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն գտնվում են իրենց երկրների իշխանությունների վերահսկողության տակ, և այսօրվանից մենք այդպիսի էջերը նշում ենք»,- նշվում է հայտարարության մեջ:
Սոցիալական ցանցի ղեկավարությունը կարծում է, որ օգտատերերը պետք է տեղյակ լինեն իրենց ընթերցած լուրերի վերաբերյալ սեփական իշխանությունների հնարավոր ազդեցության մասին, ուստի այդպիսի լրատվամիջոցների էջերը պետք է հատուկ նշագրվեն:
Պարզելու համար, թե արդյոք լրատվամիջոցի էջը գտնվում է իշխանությունների ազդեցության տակ, սոցցանցը կօգտագործի հետևյալ չափանիշները՝ խմբագրության քաղաքականությունը, սեփականության կառուցվածքը, հրատարակության առաքելության նկարագրությունը, աշխատակիցների և ղեկավարների մասին տեղեկությունը, ֆինանսավորման և եկամտի աղբյուրները, ինչպես նաև կառավարման և հաշվետվության մեխանիզմները: Բացի այդ, հաշվի կառնվեն երկրների համար սահմանված ԶԼՄ-ների ազատության սանդղակը:
Այս տարի Facebook-ը նախատեսում է նաև նշագրել գովազդային հրապարակումները, որոնք կառավարվում են իշխանությունների կողմից։ Միացյալ Նահանգներում նման գովազդները արգելափակվելու են, որպեսզի հնարավոր լինի խուսափել հնարավոր արտաքին ազդեցությունից՝ նոյեմբերին կայանալիք նախագահական ընտրությունների ընթացքում:

#Facebook будет маркировать страницы контролируемых властями СМИ
Администрация социальной сети Facebook с четверга начнет маркировать страницы медийных организаций, находящихся под контролем властей. Об этом сообщается в заявлении, размещенном на сайте компании.
"Несколько месяцев назад мы объявили о своем плане маркировать страницы медиа-организаций, полностью или частично находящихся под редакционным контролем властей их стран, и с сегодняшнего дня мы начинаем помечать такие страницы", - говорится в пресс-релизе.
В администрации соцсети считают, что пользователи должны знать о возможном влиянии государственной политики на новости, которые читают, поэтому страницы подобных медиа следует специально помечать.
Чтобы определить, находится ли страница медийной организации под влиянием властей, администрация Facebook будет использовать следующие критерии: редакционная политика, структура собственности, описание миссии издания, информация о сотрудниках и руководителях, источники финансирования и дохода, а также механизмы управления и отчетности. Кроме того, в расчет будут приняты некоторые факторы, специфические для той или иной страны, такие как уровень свободы СМИ.
Facebook также планирует в этом году начать маркировать рекламу контролируемых властями изданий, сообщается в заявлении. В США такая реклама будет блокироваться во избежание потенциального иностранного влияния на президентские выборы, которые состоятся в ноябре.