Ջորջ Ֆլոյդի մահվան գործով ոստիկանին սպառնում է 40 տարվա ազատազրկում
Աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի մահից հետո ձերբակալված երեք ոստիկանները մեղադրվում են սպանությանն օժանդակելու և դրդելու մեջ, հայտնում է CNBC-ը՝ վկայակոչելով Մինեսոտայի գլխավոր դատախազ Քիթ Էլիսոնին: 44-ամյա սպա Դերեք Շովինը, ով Ֆլոյդին ձերբակալելու ընթացքում ծնկով սեղմում էր նրա կոկորդը, ըստ CNN-ի, քննությունը կարծում է, որ մեղավոր է ոչ միայն երկրորդ աստիճանի՝ ոչ դիտավորյալ սպանության, այլ նաև երրորդ աստիճանի՝ հարձակման ենթարկելու մեջ (assault): Հարձակման սահմանումը կարող է տարբեր լինել նահանգից նահանգ, սակայն, մասնավորապես, Մինեսոտա նահանգում, այն ենթադրում է մարմնական վնաս պատճառել և կարող է պատժվել ազատազրկմամբ՝ ոչ ավելի, քան հինգ տարի ժամկետով: CNN-ը նշում է, որ միայն երկրորդ աստիճանի սպանության համար Շովինը կարող է դատապարտվել 40 տարվա ազատազրկման: Նույն ազատազրկումը նախատեսված է նաև հանցագործությանն օժանդակելու համար: Չկանխամտածված սպանության, ինչպես նաև սպանությանը օժանդակելու և դավադրության համար սահմանվում է 10 տարվա ազատազրկում:
Նախկին երեք ոստիկաններին՝ Թոմաս Լեյնին, Ջ․ Ալեքսանդր Քուենգին (նա օգնում էր սեղմապահել Ֆլոյդին) և Թու Թաոյին (կանգնած էր նրանց կողքին), նախկինում մեղադրանք չէր առաջադրվել, նշում է հեռուստաալիքը:
Ըստ հեռուստաալիքի՝ հունիսի 3-ին, բոլոր չորս սպաների ազատման գրավի գումարը ավելացել է՝ հասնելով մինչև 1 միլիոն դոլարի: Մինեսոտայի գլխավոր դատախազ Քիթ Էլիսոնը նշել է, որ գործը քննելու համար կարող են ամիսներ պահանջվել, իսկ մեղադրանքի արագ առաջադրումը կապված չէ հասարակական ճնշման հետ:

Полицейскому пригрозили 40 годами тюрьмы по делу об убийстве темнокожего
Троим полицейским, задержанным после смерти афроамериканца Джорджа Флойда, предъявили обвинения в пособничестве и подстрекательстве к убийству, сообщает CNBC со ссылкой на генпрокурора штата Миннесоты Кита Эллисона.
Бывшему офицеру Дереку Шовену, который надавил коленом на горло Флойда во время задержания, ранее предъявили обвинения в непредумышленном убийстве второй степени и убийстве третьей степени. Как передает CNN, теперь следствие считает, что он виновен не только в непреднамеренном убийстве второй степени, но и в совершении нападения (assault) третьей степени тяжести. Определение нападения может отличаться в разных штатах, однако в Миннесоте оно, в частности, подразумевает, что причинение существенного вреда здоровью и может быть наказуемо лишением свободы не больше чем на пять лет.
Непредумышленное убийство второй степени квалифицируется, когда смерть наступила, например, при погоне со стрельбой или в результате действий человека, который не намеревался убить другого, однако применил насилие по отношению к нему.
Трем другим полицейским — Томасу Лэйн, Дж. Александру Куенгу (они помогали удерживать Флойда) и Ту Тао (стоял рядом с ними) — ранее не предъявляли обвинения, отмечает телеканал.
CNN указывает, что только за убийство второй степени Шовена могут приговорить к 40 годам тюрьмы. Такой же срок предусмотрен за пособничество в таком преступлении и подстрекательство к нему. Непредумышленное убийство, а также пособничество и подстрекательство к нему наказываются 10 годами заключения.
Телеканал также сообщает, что в среду, 3 июня, залог за освобождение всех четырех полицейских увеличился до $1 млн. Эллиот заявил, что на расследование дела могут потребоваться месяцы, а скорое предъявление обвинений не связано с общественным давлением.