ԱՄՆ գալիք ընտրություններում Թրամփի հաղթանակի հավանական տոկոսը
ԱՄՆ ներկայիս նախագահ Դոնալդ Թրամփը կհաղթի գալիք ընտրություններում՝ 91 տոկոս հավանականությամբ: Նման հաշվարկներ է արել Ստոնի Բրուք համալսարանի պրոֆեսոր Հելմուտ Նորփոթը (Helmut Norpoth), ով կանխատեսել էր Թրամփի հաղթանակը 2016 թվականին, հայտնում է FOX News-ը:
Նորփոթի կարծիքով՝ ընտրություններում Թրամփը կստանա 362 ձայն: Փորձագետը նման եզրահանգման է եկել՝ վերլուծելով փրայմերիզների նախնական արդյունքները՝ օգտագործելով իր կողմից ստեղծած մոդելը, որը հաշվի է առնում վիճակագրական տվյալները և մի շարք պատմական փաստեր: Ըստ նրա՝ Թրամփը հաղթանակ կտանի նույն նահանգներում, ինչպես 2016-ին, և միևնույն ժամանակ ընտրողների մեծամասնության աջակցությունը կստանա Նյու Մեքսիկոյում, Նևադայում, Կոլորադոյում, Վերմոնտում, Վիրջինիայում, Մինեսոտայում, Մեյնում և Նյու Հեմփշիրում:

Подсчитан процент вероятности победы Трампа на выборах в США
Действующий президент США Дональд Трамп одержит победу на грядущих выборах с вероятностью в 91 процент. Такие подсчеты привел профессор Университета Стоуни-Брука Гельмут Норпот (Helmut Norpoth), который спрогнозировал победу Трампа в 2016 году, передает FOX News.
По словам Норпота, Трамп получит 362 голоса на выборах. Такие выводы эксперт сделал, проанализировав результаты праймериз при помощи созданной им модели, которая учитывает статистические данные и ряд исторических фактов. Следуя теории Нортопа, Трамп должен одержать победу в тех же штатах, что и в 2016-м, а заодно заручиться поддержкой большинства избирателей в Нью-Мексико, Неваде, Колорадо, Вермонте, Вирджинии, Миннесоте, Мэне и Нью-Гемпшире.