Չինաստանը հերքում է Ուհան քաղաքի ծովամթերքների շուկայում կորոնավիրուսի առաջացման վարկածը
SARC-CoV-2 կորոնավիրուսի առաջնային աղբյուրը, որը հանդիսացավ COVID-19-ի համաճարակի աղբյուր, չի հանդիսանում Ուհան քաղաքի ծովամթերքի շուկան: Այս մասին այսօր հայտարարել է Չինաստանի հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման ազգային կենտրոնը, գրում է Daily Mail-ը:
Ուհանի ծովամթերքի շուկայից կենդանիների նմուշների գենետիկական ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ նրանք չունեն COVID-19 հետքեր, ինչը նշանակում է, որ շուկան չէր կարող մարդկանց համար լինել վարակման աղբյուր:
Ըստ կենտրոնի տնօրեն Գաո Ֆուի, շուկան ոչ թե կորոնավիրուսի պատճառ է հանդիսացել, այլ «դրա զոհերից մեկը»: Միևնույն ժամանակ, չինացի գիտնականների ուսումնասիրությունները հաստատել են այն վարկածը, որ համավարակը առաջացել է չղջիկներց, սակայն մարդկանց փոխանցվել է «միջնորդ կենդանու» միջոցով: Զրոյական հիվանդի վարակվելու ճշգրիտ վայրն անհայտ է:

В Китае опровергли прежнюю версию происхождения коронавируса
Первоисточником коронавируса SARC-CoV-2, ставшего причиной пандемии заболевания COVID-19, является не рынок морепродуктов города Ухань. Об этом заявили в Национальном центре по профилактике и контролю заболеваний Китая, передает Daily Mail.
Генетические исследования образцов животных с продуктового рынка Уханя показали, что у них не было COVID-19, а значит они не могли быть источником заражения покупателей.
По словам директора центра Гао Фу, рынок был не причиной коронавируса, а «одной из его жертв». При этом исследования китайских ученых подтвердили версию, что вирус возник у летучих мышей. Но к человеку он передался через «промежуточное животное». Точное место заражения нулевого пациента неизвестно.