Թրամփը սպառնում է փակել #Twitter-ը Միացյալ Նահանգներում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Սպիտակ տանը կայացած ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է, որ մտադիր է փակել Twitter սոցիալական ցանցը, գրում է Business Insider-ը:
«Կարծում եմ, որ կարող եմ այն [խմբ․՝ Twitter-ը] փակել: Սակայն անհրաժեշտ է անցնել իրավական ընթացակարգեր: Եթե կարողանայի օրինականորեն փակել, ապա կանեի»,-նշել է Թրամփը։
Հիշեցնենք՝ նա ստորագրել էր սոցիալական ցանցերը կարգավորելու և «առցանց գրաքննությունը կանխելու» մասին որոշումը: Այս փաստաթուղթը վերաբերում է օրենքի 230 կետին (Communications Decency Act) և նոր մեկնաբանություն է տալիս հաղորդակցության ոլորտին։ Հոդվածի համաձայն՝ սոցիալական ցանցերը՝ որպես կանոն, պատասխանատվություն չեն կրում իրենց օգտատերերի կողմից տեղադրված նյութերի բովանդակության համար, բայց կարող են արգելափակել կամ հեռացնել հաղորդագրությունը, եթե այն համարեն անպարկեշտ, վիրավորական կամ բռնություն հրահրող:

Трамп пригрозил закрыть #Twitter на территории США
Президент США Дональд Трамп, выступая перед журналистами в Белом доме, заявил, что намерен закрыть социальную сеть Twitter. Об этом сообщает Business Insider.
«Я думаю, что я мог бы закрыть его [Twitter]. Но нужно пройти юридические процедуры. Если бы он мог быть законно закрыт, я бы сделал это», — сказал американский президент.
Комментарий Трампа прозвучал вскоре после того, как он подписал исполнительный приказ о регулировании соцсетей и «предотвращении онлайн-цензуры». Документ дает новую трактовку разделу 230 закона об этике в сфере коммуникаций (Communications Decency Act). По этой статье, социальные сети, как правило, не несут ответственности за контент, размещенный их пользователями, но могут блокировать и удалять тот, что считается непристойным, оскорбительным или призывающим к насилию.