«Հայրապետյանը պատվիրել է իմ սպանությունը, Տ. Սարգսյանի անունն օգտագործել եմ, որ պաշտպանվեմ». Աշոտ Սուքիասյան
Հինգշաբթի, 28 մայիսի, 2020 թ., 13:30
Կիպրոսի հայտնի «օֆշորային գործով» անցնող գործարար Աշոտ Սուքիասյանը, ում մեկ այլ գործարար Փայլակ Հայրապետյանը մեղադրում է իր կարողությունը հափշտակելու մեջ, «24 TV»-ի եթերում բացահայտումներ է արել՝ պնդելով, որ Հայրապետյանը պատվիրել է իր սպանությունը՝ Աֆրիկայում ունեցած համատեղ հանքային բիզնեսին տիրանալու համար։
«Ես զրուցել եմ մարդկանց հետ, որոնք խոստովանել են, որ Հայրապետյանն իրենց պատվիրել է իմ ֆիզիկական ոչնչացումը»,- հայտնել է նա։
Ըստ Սուքիասյանի՝ Փայլակ Հայրապետյանը 2009-ին ինքն է առաջարկել մասնակցել Աֆրիկայի Սիեռա Լիոնե երկրում ձեռնարկած հանքարդյունաբերական բիզնեսին՝ ցանկանալով իբրև իր մասնակցություն գրավադրել իր անշարժ գույքը. «Ես գրեթե 870.000 դոլար եմ ծախսել Փայլակ Հայրապետյանի գույքը իրավական տեսքի բերելու համար՝ մեծամասամբ վարձակալած գույքեր էին, որոնք ենթակա չէին գրավադրման։ Դրանց մեջ կային նաև կիսաքանդ, չօգտագործվող շինություններ»,- հավելել է Սուքիասյանը։
Գործարարի խոսքով՝ բարդություններն առաջացել են բանկից ստացված վարկից հետո։ Ըստ նրա՝ հենց Աֆրիկայում ձեռնարկված բիզնեսի համար նախատեսված վարկային միջոցները ստացվել են, Հայրապետյանը սկսել է պնդել, որպեսզի այդ գումարներն իրեն փոխանցվեն, իսկ գույքը մնա բանկին։ «Նա ստիպում էր ինձ քցել բանկին, երբ չհամաձայնվեցի, նա մեկնեց Աֆրիկա և սկսեց իմ գործընկերների հետ առանձին պայմանավորվել, որ ինձ կամ անազատության միջոցով մեկուսացնի, կամ էլ ֆիզիկապես վերացնի»,- նշել է նա։
Սուքիասյանը նաև պնդում է, որ միայն այս գործընթացից հետո նա Կիպրոսում իր ընկերության սեփականատերերի ցանկում՝ առանց վերջիններիս գիտության, ներառել է ՀՀ նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդ Նավասարդ Կճոյանի անունները՝ իր ֆիզիկական անվտանգությունը պաշտպանելու համար. «Կիպրոսի իմ փաստաբանը խորհուրդ տվեց ներառել հայտնի մարդկանց ընկերության մեջ, որպեսզի ես կարողանամ ինքս ինձ պաշտպանել։ Տիգրան Սարգսյանն ու սրբազանը տեղյակ չէին, ես ուղղակի հետդարձի ճանապարհ չունեի»,- ասել է գործարարը։
Ըստ նրա՝ Կիպրոսում հնարավոր է ցանկացած մարդու անունով ընկերություն բացել, և նմանատիպ բազմաթիվ օրինակներ կան. «Ես քննիչին էլ եմ ասել՝ տվեք ինձ անձնագրի կրկնօրինակ, ես ձեր անունով էլ կբացեմ ընկերություն Կիպրոսում։ Այդտեղ դա հնարավոր է», - ընդգծել է Սուքիասյանը։

Ашот Сукиасян: Айрапетян заказал мое убийство с целью присвоения совместного бизнеса в Африке
В эксклюзивном интервью 24TV Ашот Сукиасян, бизнесмен, проходящий по делу «офшора» на Кипре, которого другой известный бизнесмен Пайлак Айрапетян обвиняет в краже своего имущества, сделал скандальные разоблачения в эксклюзивном интервью 24TV, утверждая, что Айрапетян заказал его убийство с целью присвоения их совместного горнодобывающего бизнеса в Африке.
«Да, я разговаривал с людьми, которые признались, что Айрапетян давал им задание физически меня уничтожить»,- сказал он.
По словам Сукиасяна, в 2009 году сам Пайлак Айрапетян предложил принять участие в горнодобывающем бизнесе, осуществляемом в стране Сьерра-Леоне.
«Кстати, я тратил почти 870 000 долларов на легализацию имущества Пайлака Айрапетяна, большинство которого было арендованным и не было предметом залога. Среди них также были ветхие, неиспользуемые здания»,- добавил Сукиасян.
По словам бизнесмена, трудности возникли после получения кредита от банка. По его словам, как только были получены кредитные средства, предусмотренные для бизнеса в Африке, Айрапетян начал настаивать на том, чтобы деньги были переданы ему, а имущество осталось у банка. «Он заставлял меня кинуть банк. Когда я отказался, он уехал в Африку и начал договариваться с моими партнерами, чтобы изолировать меня, лишив свободы, или уничтожить физически»,- сказал он.
Сукиасян также утверждает, что только после этого он включил в список владельцев своей компании на Кипре без их ведома имена бывшего премьер-министра Тиграна Саркисяна и Викария Араратской патриаршей епархии, архиепископа Навасарда Кчояна, для своей физической безопасности.
По его словам, на Кипре можно открыть компанию на имя любого человека, и есть много подобных примеров. «Я и следователю сказал, дайте мне копию паспорта, и я открою компанию на Кипре на ваше ваше имя. Там это возможно», - подчеркнул Сукиасян.