Ադրբեջանցի սպայի կողմից կացնահարված հայի հարազատներն արդարություն են պահանջում․ #TheGuardian
Ավելի քան 16 տարի առաջ՝ ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ժամանակ՝ գիշերով կացնահարված Գուրգեն Մարգարյանի հարազատները մինչև այսօր արդարության են սպասում: Նրանք հույս ունեն, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) որոշում կկայացնի Հունգարիայի և Ադրբեջանի դեմ, գրում է The Guardian-ը։
«Չնայած այս ծանր դեպքը տեղի է ունեցել 16 տարի առաջ, սակայն շարունակում է կենդանի մնալ իմ հիշողություններում»,- նշել է Ռամիլ Սաֆարովի գործողություններից տուժած մեկ այլ հայ սպա Հայկ Մակուչյանը, ում Սաֆարովը նույնպես ցանկացել է սպանել:
Նրա և Գուրգեն Մարգարյանի հարազատները ՄԻԵԴ-ի ներկայիս գործով հայցվոր են: Նրանք ո՛չ Հունգարիայից, ո՛չ էլ Ադրբեջանից չեն պահանջում ֆինանսական փոխհատուցում:
«Մենք արդարություն ենք փնտրել, այլ ոչ թե փոխհատուցում: Մեզ համար կարևոր է ծանր հանցագործությունների փաստի հաստատումը, վերջ տալ անպատժելիությանը և կանխարգելել հայերի նկատմամբ ատելությունը»,- ասել է հայցվոր Մակուչյանը՝ էլեկտրոնային փոստով ուղարկված մեկնաբանությունում:
Հայցվոր կողմի փաստաբան Նազելի Վարդանյանը նշել է, որ թեև Մարգարյանների ընտանիքը գումարի կարիք ունի, սակայն նրանք հայտարարել են, որ չեն ուզում ֆինանսական փոխհատուցում: «Նրանք միայն արդարություն են պահանջում»,- ասել է Վարդանյանը:

#The Guardian: Родные убитого азербайджанским офицером армянина требуют справедливости
Родные армянского офицера Гургена Маргаряна, убитого топором азербайджанским офицером Рамилем Сафаровым более 16 лет назад, надеются, что Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) вынесет решение против Венгрии и Азербайджана, пишет The Guardian.
«Хотя этот ужасающий инцидент произошел 16 лет назад, он все еще остается свежей в моей памяти»,- рассказал The Guardian Айк Макучян, еще один армянский офицер, которого также хотел убить Сафаров.
Он и родные Гургена Маргарян являются истцами по данному делу в ЕСПЧ. Они не ищут финансовой компенсации ни от властей Венгрии, ни от властей Азербайджана.
«Мы стремились к справедливости, а не к компенсации. Для нас важно признать факт грубых нарушений, положить конец безнаказанности и предотвратить ненависть к армянам»,- отметил Макучян в своем письме по электронной почте.
Адвокат истцов – Назели Варданян – указывает: хотя семья Маргарянов имела финансовые проблемы, они, тем не менее, четко заявили, что не хотят финансовой компенсации. «Они хотят только справедливости»,- сказала она.