Բրազիլիայում կանխատեսվում է քաղաքացիական պատերազմ
Բրազիլիայում պաշտոնաթող զինվորականները կանխատեսում են, որ, հնարավոր է, քաղաքացիական պատերազմ սկսվի Դաշնային Գերագույն դատարանի գործողությունների հետևանքով, որը հետաքննություն է սկսել նախագահ Ժաիր Բոլսոնարուի դեմ, հայտնում է UOL-ը:
Խոսքը նախագահին ուղղված մեղադրանքների մասին է, որոնք վերաբերում են լիազորությունների չարաշահմանը և հետաքննող մարմինների գործողություններին միջամտելուն: Առաջին անգամ հանրության կողմից նախագահի հնարավոր հանցագործությունների մասին հայտնի դարձավ արդարադատության նախկին նախարար Սերխիո Մորուի կողմից: Ըստ նախկին զինվորականների՝ հետաքննություն սկսելու որոշումը սրում է կառավարման ճյուղերում առկա ճգնաժամը, և դրա հետևանքները կարող են հանգեցնել նույնիսկ քաղաքացիական պատերազմի:
Բրազիլիայի արդարադատության և հանրային անվտանգության նախարար Սերխիո Մորուն հրաժարական է ներկայացրել ապրիլի 24-ին: Նա նշանակվել էր նախագահի կողմից՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար և հեռացվել, երբ Բոլսոնարուն պաշտոնանկ էր արել դաշնային ոստիկանության պետին: Մորուն կարծում է, որ Բրազիլիայի նախագահն այդ քայլով ցանկացել է կանխել իր որդիների մասնակցությամբ քրեական գործերի հետաքննությունը»:

Бразилии предрекли гражданскую войну
Военные Бразилии в отставке предрекли стране возможное начало гражданской войны из-за действий Федерального верховного суда, который начал расследование в отношении президента страны Жаира Болсонару. Об этом сообщает UOL.
Речь идет об обвинениях президента в превышении полномочий и вмешательстве в деятельность органов следствия. Впервые о возможных преступлениях лидера государства общественности стало известно от бывшего министра юстиции Сержиу Мору. По мнению ветеранов, которые обучались в одной военной академии с Болсонару, решение о начале расследования усугубляет кризис ветвей власти, а его последствия могут даже привести к гражданской войне.
24 апреля в отставку подал министр юстиции и общественной безопасности Бразилии Сержиу Мору. Он был назначен Болсонару на пост для борьбы с коррупцией, а ушел после увольнения президентом главы федеральной полиции. Мору считает, что президент Бразилии таким образом хотел помешать расследованию уголовных дел с участием его сыновей.