«Ինձ չեն ներում, որ եղել եմ Փաշինյանի փաստաբանը և հիմա ունեմ հակառակ դիրքորոշում». Տիգրան Աթանեսյան
Արդեն հայտնել էինք, որ երեկ հարձակում է տեղի ունեցել փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանի տան և ընտանիքի անդամների վրա:
Աթանեսյանը մանրամասներ է ներկայացրել միջադեպից. «Երկու օր է՝ իմ ընտանիքի հանդեպ ոտնձգություններ են տեղի ունենում: Քանաքեռի հին կինոթատրոնի տարածքում (ներկայումս ձայնագրման ստուդիա է) կա փոքրիկ հրապարակ, երեխաներս խաղացել են այդտեղ և այդ տարածքի տիրոջ որդին իմ երեխաներին ասել է, որ իրենք այդ տարածում չպետք է խաղան և անդրադարձել է իմ փաստաբան լինելու հանգամանքին: Դրանից հետո երեխայիս հասցեին սեռական բնույթի հայհոյանքներ են հնչեցրել՝ ամենավերջին, ստոր հայհոյանքներով, երեխաս պատասխանել է, այդ տղամարդիկ մոտեցել են ու փորձել խփել նրան: Կինս վազել է դուրս ու շուրջ 5-6 րոպե ամենավերջին, ստոր հայհոյանքները կնոջս հասցեին են թույլ տվել: Իմ տան, երեխեքի վրա հարձակումը չունի արդարացում, նույնիսկ եթե խնդիրն ինձ հետ է կապված»,- ներկայացրեց փաստաբանը:
Նրա խոսքով՝ երբ վերադարձել է տուն, տղամարդիկ հարձակվել են իր վրա. «Եթե չլինեին ոստիկանները, գուցե այսօր ճաղերի հետևում լինեի: Հետո պարզվեց՝ ովքեր են հարձակվողները»,- նշեց Աթանեսյանը:
Փաստաբանի խոսքով՝ տեղի ունեցածը կենցաղային բնույթի իրադարձություն չէ: «Մի քանի տարի առաջ, երբ Երևանի ներկայիս քաղաքապետ Հայկ Մարությանը սնունդ էր բաժանում, դա եղել է հենց այդ հիմնարկում: Նրանք շատ սերտ կապեր ունեն ներկայիս իշխանավորների հետ: Օրինակ՝ դերասան Հովհաննես Ազոյանը պարբերաբար գիշերներն այդ հիմնարկում ինչ-որ անհասկանալի միջոցառումներ է կազմակերպում: Ես համոզված եմ՝ այն ինչը տեղի է ունեցել, ունի կազմակերպիչներ: Հաշվի առնելով այդ սերտ կապերը ներկայիս իշխանութունների հետ՝ համոզված եմ, որ այդտեղից էլ գալիս է, որովհետև ինչո՞ւ պետք է անընդհատ նշեին իմ փաստաբան լինելը: Այն կապված է իմ մասնագիտական գործունեության հետ այս փուլում, որ նոր իշխանության օրոք պաշտպանում եմ քաղաքական հետապնդման ենթարկվածներ մարդկանց: Կապված է նաև իմ հանրային դիրքորոշման հետ այս կառավարության վերաբերյալ: Իրենք ինձ չեն ներում, որ ես եղել եմ Փաշինյանի փաստաբանը և հիմա ունեմ ամբողջությամբ հակառակ դիրքորոշում իրենց վարած քաղաքականությանը»,- ասաց Աթանեսյանը:
Այժմ իրավապահ համակարգում գործի առնչությամբ նյութեր են նախապատրաստվում. «Պահանջելու եմ, որ այդ անձինք անպայման ենթարկվեն քրեական պաստախանատվության, շղթան էլ բացահայտվի»,- հայտարարեց Աթանեսյանը:

Тигран Атанеся: Они не могут простить мне тот факт, что я был адвокатом Пашиняна
Уже два дня, как совершается посягательство на мою семью. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил адвокат Тигран Атанесян.
Напомним, что накануне, 21 мая, на квартиру адвоката Тиграна Атанесяна было совершено нападение. В его квартиру ворвались четверо мужчин. Адвоката дома не было. Там находилась его супруга с несовершеннолетними детьми. Нападавшие озвучили угрозы в адрес адвоката и ушли.
«На территории здания старого кинотеатра в Канакере есть небольшая площадка, где играли мои дети. Сын владельца этой территории подошел к моим детям и сказал, что им нельзя там играть. После этого он озвучил оскорбления сексуального характера в адрес моего ребенка. Мой ребенок ответил на эти оскорбления, после чего несколько мужчин направились к нему и попытались его ударить. Моя жена побежала к ним, и в течение 5-6 минут эти люди озвучивали оскорбления в ее адрес. Нападение на мой дом и детей не имеет оправдания, даже если проблема зсвязана со мной», - сказал адвокат.
По его словам, когда он вернулся домой, мужчины напали на него. «Если бы не полиция, я бы сегодня был за решеткой. После выяснилось, кто были нападавшие, - сказал Атанесян.
Атанесян отметил, что у владельца этого здания очень тесные связи с нынешними властями.
«Например, актер Ованнес Азоян регулярно устраивает непонятные мероприятия в этом заведении. Я уверен, что у призошедшего есть организаторы. На этом этапе моя профессиональная деятельность связана с тем, что при новых властях я защищаю людей, подвергшихся политическому преследованию. Нападение также связано с моей публичной позицией в отношении действующего правительства. Они не могут простить мне тот факт, что я был адвокатом Пашиняна, а теперь у меня совершенно противоположная позиция по отношению к проводимой ими политике», - сказал Атанесян.
По его словам, сейчас в правоохранительной системе готовятся материалы по делу. «Я буду требовать, чтобы эти люди подверглись уголовной ответственности», - сказал Атанесян.