ԱՄՆ-ի իշխանությունները կարող էին կանխել 54 հազար մարդու մահ. #NYT
Ամերիկացի հետազոտողները կարծում են, որ ԱՄՆ-ի իշխանությունները կարող էին խուսափել երկրում նոր տեսակի կորոնավիրուսի պատճառով մոտ 54 հազար մահվան դեպքերից, եթե նրանք երկու շաբաթ շուտ սկսեին իրականացնել սանիտարական միջոցառումները, գրում է The New York Times-ը:
Կոլումբիայի համալսարանի մասնագետները՝ վարակիչ հիվանդությունների մասնագետ Ջեֆրի Շեյմանի գլխավորությամբ, մշակել են համակարգչային մոդել, որը, ըստ նրանց, թույլ է տալիս գնահատել մարտի կեսերին Միացյալ Նահանգներում ներդրված միջոցառումների ազդեցությունը, որոնք պետք է կանխեին համավարակի տարածումը: Հետազոտողները նշում են, որ մինչև մայիսի 3-ն ԱՄՆ-ում 65307 մարդ մահացել է կորոնավիրուսից: Եթե այդ սահմանափակումները գործարկվեին մեկ շաբաթ շուտ, ապա երկրում կմահանար 36 հազար ավելի քիչ մարդ: Եթե սահմանափակիչ միջոցառումները ձեռնարկվեին 2 շաբաթ շուտ, ապա 54 հազար մարդ կխուսափեր մահից:

Власти США могли предотвратить 54 тыс. смертей из-за коронавируса
Американские исследователи полагают, что власти США могли избежать около 54 тыс. летальных исходов в стране из-за заражения новым коронавирусом, если бы начали вводить санитарные меры на две недели раньше. Об этом сообщила в среду газета The New York Times.
Ученые из Колумбийского университета под руководством инфекциониста Джеффри Шэймана разработали компьютерную модель, которая, по их мнению, позволяет оценить эффект от введенных в США в середине марта мер, призванных предотвратить распространение вируса. Исследователи констатируют, что к 3 мая в США от заболевания, вызываемого коронавирусом, умерли 65 307 человек. Как полагают ученые, если бы указанные ограничения ввели на неделю раньше, к 3 мая в стране умерли бы на 36 тыс. человек меньше. Если бы данные меры приняли на две недели раньше, смерти избежали бы 54 тыс. человек, отмечают исследователи.