Պորոշենկոյի դեմ քրգործ է հարուցվել՝ Բայդենի հետ հեռախոսազրույցի հրապարակումից հետո
Ուկրաինայի գլխավոր դատախազի գրասենյակը հետաքննություն է սկսել երկրի նախկին նախագահ Պետրո Պորոշենկոյի նկատմամբ՝ պետական դավաճանության և լիազորությունների չարաշահման վերաբերյալ՝ ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Ջո Բայդենի և պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ հեռախոսազրույցի ձայնագրությունների հրապարակումից հետո, գրում է «Украинская правда»-ն:
Ըստ աղբյուրի՝ գլխավոր դատախազությունն արդեն տեղեկություն է ներկայացրել նախաքննության միասնական ռեեստր:
Ըստ պարբերականի՝ գործի նյութին կցվելու են հեռախոսազրույցի ձայնագրությունների օրինակները, որում Պորոշենկոն, հավանաբար, բանակցում է Բայդենի և Քերիի հետ: Ձայնագրությունների օրինակները գերատեսչությանը հանձնել է Ռադայի պատգամավոր Անդրեյ Դերկաչը:
Պատգամավորը նշել է, որ հեռախոսազանգերից մեկը տեղի է ունեցել 2015-ի վերջին և վերաբերվել է Ուկրաինային «1 միլիարդ դոլար տրամադրելուն՝ Burisma ընկերության աշխատանքային պայմանները պահպանելու դիմաց», որը կապված է Ջո Բայդենի որդու՝ Հանթերի անվան հետ:

СМИ: в отношении Порошенко возбудили дело о госизмене после его разговора с Байденом
Офис генерального прокурора Украины начал расследование по делу о государственной измене и злоупотреблении властью в отношении экс-президента Украины Петра Порошенко после обнародования записей возможных его разговоров с бывшими вице-президентом США Джозефом Байденом и госсекретарем Джоном Керри. Об этом сообщило издание "Украинская правда".
К материалам дела, по данным издания, приобщат записи телефонных разговоров, которые были переданы ведомству депутатом Верховной рады Андреем Деркачем.
Депутат сообщил, что одной из тем разговоров, которые состоялись якобы в конце 2015 года и в 2016 году, является предоставление американской стороной "$1 млрд в обмен на сохранение схем работы компании Burisma", которую связывают с сыном Джозефа Байдена Хантером.