Ավելի քան 110 երկիր միացել է Ավստրալիայի կոչին՝ հետաքննել համավարակի պատճառները
Ավելի քան 110 երկիր միացել է Ավստրալիայի կոչին՝ հետաքննել ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսի տարածման պատճառներն ու հանգամանքները։ Այս մասին այսօր հայտնել է Ավստրալիայի արտաքին գործերի նախարար Մարիս Փեյնը, գրում է The Australian-ն։
Նախարարը նշել է, որ «աշխարհը ցանկանում է պատասխաններ ստանալ համաճարակի պատճառած ճգնաժամի հանգամանքների վերաբերյալ, որոնք հետագայում թույլ կտան խուսափել նմանատիպ աղետներից»:
Ավստրալիայի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը հավելել է, որ հետաքննությունը նպատակ չունի մեղադրել որևէ երկրի:
Հետաքննության անցկացման առաջարկին միացել են Ռուսաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Հնդկաստանը, Ինդոնեզիան, Կանադան, Նոր Զելանդիան, Ճապոնիան, ԵՄ անդամ բոլոր 27 երկրները: Ավելի ուշ կոչին միացել են նաև աֆրիկյան մի շարք երկրներ․ ընդհանուր թիվը հասել է 116-ի:

Более 110 стран поддержали призыв Австралии расследовать причины пандемии
Более 110 стран поддержали призыв Австралии провести независимое расследование причин и обстоятельств распространения коронавируса в мире. Об этом в понедельник сообщает издание The Australian со ссылкой на министра иностранных дел страны Марис Пейн.
Глава внешнеполитического ведомства отметила, что "мир хочет получить ответы на вопросы об обстоятельствах кризиса, который повлекла за собой пандемия, чтобы избежать подобных катастроф в будущем".
Премьер-министр Австралии Скотт Моррисон отметил, что расследование не ставит своей целью обвинить какую-либо страну. "Мы просто хотим знать, что произошло, чтобы это больше не повторилось. Это довольно честный вопрос с честным намерением и честным мотивом",- сказал Моррисон.