«Որ պահին նախկին նախագահների հետ Արցախի հարցը քննարկելու անհրաժեշտություն տեսնեմ, կանեմ»․ Ն․ Փաշինյան
Շաբաթ, 16 մայիսի, 2020 թ., 14:20
«Որ պահին նախկին նախագահների հետ Արցախի հարցը քննարկելու անհրաժեշտություն տեսնեմ, ոչ մի խնդիր չկա, որ դա տեղի ունենա»,- այսօր՝ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով բանակցային ձևաչափին՝ Փաշինյանն ասաց. «Մենք բազմիցս արտահայտել ենք մեր կարծիքը, որ Արցախի ընտրված ներկայացուցիչների մասնակցությունը բանակցություններին էական ու կարևոր ենք համարում, որովհետև չենք պատկերացնում խնդրի լուծումն առանց Արցախի ընտրված ներկայացուցիչների մասնակցության:
Խոսվում է այն մասին, որ մեզ չի հաջողվել Արցախին վերադարձնել բանակցային սեղան այնպես, ինչպես դա չի հաջողվել վերջին 22 տարում, երբ 1998 թվականին Արցախը բանակցային սեղանից դուրս թողնվեց: 22 տարի ամբողջ միջազգային հանրությունն աշխատել է այդ պայմաններում: Այդպես եղել է լռելյայն, որ Արցախը պետք է բանակցությունների սեղանի շուրջ չլինի: Սա իր հետ բերում է որոշակի բարդություններ: Մեր պատկերացումն այն է, որ մենք չենք կարող Արցախի հարցը լուծել առանց նրա ընտրված ներկայացուցիչների: Մենք չենք կարող որոշումներ կայացնել Արցախի ընտրված ներկայացուցիչների փոխարեն»,- հայտարարեց վարչապետը:

Никол Пашинян: Когда я увижу необходимость в обсуждении карабахского вопроса с бывшими президентами Арцаха, это будет сделано
Суббота, 16 Мая, 2020 года, 14:20
В тот момент, когда я увижу необходимость в обсуждении карабахского вопроса с бывшими президентами Арцаха, это будет сделано, нет никаких проблем. Об этом заявил сегодня во время онлайн пресс-конференции премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Говоря о переговорном формате, премьер подчеркнул: «Мы неоднократно выражали наше мнение о том, что считаем существенным и важным участие избранных представителей Арцаха в переговорах, поскольку не представляем решение этого вопроса без их участия. Говорят, что нам не удалось вернуть Арцах за стол переговоров, так же, как это не удалось сделать за последние 22 года, когда в 1998 году Карабах выбыл из переговоров. 22 года все международное сообщество работало в этих условиях. Так все молчаливо и было, что Арцах не должен быть за столом переговоров. Все это влечет за собой определенные сложности. Наше же представление следующее: мы не можем решить карабахский вопрос без избранных представителей Арцаха. Мы не можем принимать решения вместо них».