ԱՄՆ իշխանությունները մեղադրում են #Google-ին` հակամենաշնորհային օրենքները խախտելու մեջ
ԱՄՆ Արդարադատության դեպարտամենտը և մի շարք նահանգների գլխավոր դատախազները, ամենայն հավանականությամբ, առաջիկա մի քանի ամիսների ընթացքում Google-ին մեղադրանք կներկայացնեն հակամենաշնորհային օրենքի խախտման մեջ, գրում է The Wall Street Journal-ը:
ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը պնդում է, որ հայցը վերաբերվելու է Google-ի գովազդային բիզնեսին։ Նախարարության աշխատակիցները, մասնավորապես, կարծում են, որ ընկերության՝ որոնողական ծառայության ոլորտում գերիշխող դիրքը կարող է ապահովել շուկայում մրցակցության անարդար առավելություններ: Նրանք նշում են, որ Google-ը չափազանց մեծ վերահսկողություն ունի առցանց գովազդի ոլորտում:
ԱՄՆ ավելի քան 40 նահանգների դատախազները սկսել են Google-ի նկատմամբ հակամենաշնորհային հետաքննությունը 2019-ի սեպտեմբերին: Սկզբում, նախատեսվում էր, որ հետաքննությունը կվերաբերի ամերիկյան Alphabet կորպորացիային պատկանող ընկերության գովազդային քաղաքականությանը, սակայն ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ դատախազները նաև մտադիր են ուշադրություն դարձնել Google-ի կողմից օգտագործվող որոնման մեխանիզմներին, ինչպես նաև ընկերության սեփականությանը հանդիսացող Android պլատֆորմի հետ կապված նախագծերին:
2019 թվականի հուլիսին հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ իշխանությունները պատրաստվում են լայնածավալ հետաքննություն սկսել Amazon-ի, Facebook-ի, Google-ի և Apple-ի նկատմամբ՝ հակամենաշնորհային օրենքների հնարավոր խախտումների համար:

#WSJ: власти США могут обвинить #Google в нарушении антимонопольного законодательства
Министерство юстиции США и генпрокуроры ряда американских штатов в ближайшие несколько месяцев, вероятнее всего, предъявят обвинения компании Google в нарушении антимонопольного законодательства. Об этом сообщила в пятницу газета The Wall Street Journal.
Претензии Минюста США будут касаться рекламного бизнеса Google. Представители ведомства, в частности, полагают, что доминирующее положение поискового сервиса компании может предоставлять ей несправедливые преимущества на рынке. Генпрокуроры штатов считают, что Google имеет слишком большой контроль в сфере рекламы в интернете.
Прокуроры более 40 американских штатов в сентябре 2019 года начали антимонопольное расследование в отношении Google. Изначально оно должно было касаться рекламной политики компании, принадлежащей американской корпорации Alphabet, однако позднее стало известно о том, что прокуроры также намерены обратить внимание на механизмы поиска, используемые Google, и проекты, связанные с платформой Android, принадлежащей компании.
В июле 2019 года стало известно, что американские власти готовятся начать масштабное расследование в отношении Amazon, Facebook, Google и Apple для проверки возможных нарушений с их стороны антимонопольного законодательства.