Ուկրաինայի նախագահի կայքում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու խնդրագիր է հրապարակվել
Ուկրաինայի նախագահի կայքում հրապարակվել է խնդրագիր, որով կոչ է արվում ճանաչել Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը, գրում է AnalitikaUA.net-ը։ Խնդրագրի հեղինակը «Монс Пиус» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Սուրեն Պետրոսյանն է։
Ուկրաինայի նախագահին ուղղված նամակում խնդրագրի հեղինակը գրում է․
«Հարգելի Վլադիմիր Ալեքսանդրովիչ, դիմում եմ Ձեզ՝ ողջ հայ ժողովրդին ճշմարտության ու պատմական արդարության հարյուրամյա պայքարում աջակցելու խնդրանքով։ Այս հարցը շատ ավելի կարևոր է, քան բոլոր քաղաքական շահերը. խոսքն այն արժեքների մասին է, որոնց հիման վրա դաստիարակվելու են հաջորդ սերունդները, որոնցից կախված կլինի անվտանգությունը, բարեկեցությունը և միլիարդավոր մարդկանց ազատ զգալու հնարավորությունը: Հենց այդ պատճառով կոչ եմ անում Ձեզ պետական մակարդակով անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել՝ 1915-1922 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային բնաջնջումը որպես հայ ժողովրդի ցեղասպանություն և ապրիլի 24-ը այդ ողբերգական իրադարձությունների զոհերի հիշատակի օր ճանաչելու համար»,- ասվում է խնդրագրում:

На сайте президента Украины появилась петиция призывающая признать геноцид армян в Османской империи
Пятница, 15 Мая, 2020 года, 11:05
«Уважаемый Владимир Александрович, обращаюсь к Вам с просьбой поддержать весь армянский народ в столетней борьбе за правду и историческую справедливость», пишет автор петиции, руководитель общественной организации «Монс Пиус» Сурен Петросян, об этом сообщает AnalitikaUA.net.
Этот вопрос стоит гораздо выше всех политических интересов—речь идет о ценностях, на которых будут воспитываться следующие поколения, от которых будет зависеть безопасность, благополучие и сама возможность чувствовать себя свободно для миллиардов свободно для миллиардов людей.
Именно поэтому призываю Вас оказать всю необходимую поддержку на государственном уровне для признания массовых уничтожений армян в 1915-1922 годах в Османской империи актом геноцида против армянского народа и установить 24 апреля днем ​​памяти жертв этих трагических событий »,—отмечено в петиции.