«Այս փաստաթուղթը բացառիկ տեղեկություն է պարունակում». Սուրեն Սարգսյան
Միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «1992թ․ այս օրը՝ Շուշիի օպերացիայից երկու օր անց, Ջ․ Բուշը Թուրքիային կոչ է անում զերծ մնալ Հայաստանի դեմ ռազմական ինտերվենցիայից.
1992թ․ այս օրը Բուշը հեռախոսազանգ է ստանում Թուրքիայի վարչապետ Դեմիրելից, որն ընդամենը 11 րոպե է տևում։ Այս փաստաթուղթը բացառիկ տեղեկություն է պարունակում այն մասին, որ ԱՄՆ-ը Թուրքիայի նկատմամբ ճնշում է գործադրում՝ զերծ մնալ ռազմական ինտերվենցիայից Հայաստանի դեմ։
«Նախագահ Բուշ․ «ԼՂ հարցում, ես տեղյակ եմ, որ դուք ստացել եք մեր ուղերձը։ Մենք ցանկանում ենք, որ խաղաղություն հաստատվի։ Նաև հասկանում եմ, որ Ձեզ վրա ներքին ճնշում կա։ Ես Ձեզ կոչ եմ անում զսպվածություն ցուցաբերել և ռազմական ինտերվենցիայից զերծ մնալ։ Իրավիճակը չափազանց բարդ է»։
Դեմիրել. «Ես մեր մարդկանց նույնպես խնդրում եմ զինվել համբերությամբ։ Ես նրանց ասում եմ, որ ռազմական ինտերվենցիան անհնարին է։ Ընդհանրապես մենք այսօր չենք կարող զենքով հարց լուծել։ Մենք կաշխատենք նաև մեր ադրբեջանցի եղբայրների հետ։
Բուշ. «Նախորդ շաբաթվա վերջին ինձ զանգահարել է նախագահ Տեր-Պետրոսյանը և ես ասել եմ, որ մեզ հարկավոր է խաղաղ կարգավորում»:

Сурен Саркисян: Этот документ содержит уникальную информацию
Международный эксперт Сурен Саркисян на своей странице в Facebook пишет: «В 1992 году в этот день, через два дня после операции в Шуши, Джордж Буш призывает Турцию воздержаться от военной интервенции против Армении.
В этот день 1992 года Бушу позвонил премьер-министр Турции Демирель. Разговор занимает всего 11 минут. Этот документ содержит уникальную информацию о том, что США оказывают давление на Турцию, чтобы она воздерживалась от военной интервенции против Армении.
Президент Буш. «В карабахском вопросе я знаю, что вы получили наше послание. Мы хотим, чтобы был создан мир. Кроме того, я понимаю, что на вас оказывает внутреннее давление. Я настоятельно призываю вас проявлять сдержанность и избегать военной интервенции. Ситуация чрезвычайно сложная».
Демирель. «Я также прошу наших людей проявить терпение. Я говорю им, что военное вмешательство невозможно. В общем, мы не можем сегодня решить проблему оружием. Мы также будем работать с нашими азербайджанскими братьями».
Джордж Буш: «В минувшие выходные Тер-Петросян позвонил мне, и я сказал, что нам нужно мирное урегулирование»».