«Մինչև մայիսի վերջ կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը կարող է հասնել 10 հազարի». Արսեն Թորոսյան
Առողջապահության նախարարը այսօր՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում կրկին անդրադարձել է բոլորի կողմից անվտանգության կանոնները պահպանելու անհրաժեշտությանը: Ավելի վաղ նախարարը հնչեցրել էր թվային մի տվյալ, ըստ որի՝ անվտանգության կանոնները չպահպանելու դեպքում կարող ենք մինչև 500 հազար պացիենտ ունենալ:
«Իմ ասածը պարզապես թիվ չէր, դա մոտ 1 ամիս առաջ ԱՀԿ-ի գնահատումն էր ՀՀ-ի համար՝ 500 հազար դեպք, տասնյակ հազարավոր հոսպիտալիզացիաներ և հազարավոր մահեր: Բարեբախտաբար, դա տեղի չի ունեցել, որովհետև կարողացել ենք զսպել բռնկման տարածումը, հարթեցնել կորը»,- նշեց նա:
Թորոսյանի կանխատեսմամբ՝ մինչև մայիսի վերջ հնարավոր է ունենանք մինչև 10 հազար վարակված: Նախարարի խոսքով՝ դա մեծ թիվ չէ, համակարգն էլ կկարողանա սպասարկել ծանր դեպքերը:
Ա. Թորոսյանը մի ճշգրտում կատարեց նախկինում հնչեցրած իր այն տեղեկությանը, թե հիվանդանոցից դուրս գրվածի մոտ կրկին կորոնավիրուս է հայտնաբերվել:
«Ամեն դեպքում գիտական հանրույթը հակված է, որ դա ոչ թե կրկնակի վարակ է, այլ պարզապես վիրուսի շարունակական արտահայտություն մարդու մեջ, որը բուն վիրուսը չէ, և մարդը վարակակիր չէ»,- նկատեց նախարարը:
Անդրադառնալով մահվան վերջին դեպքերին՝ Ա. Թորոսյանը նշեց, որ մահացածների ուղեկցող հիվանդությունները եղել են շաքարային դիաբետը, զարկերակային ճնշումը, սրտի իշեմիկ հիվանդությունը, որոնք խանգարում են մարդու՝ վերականգնվելու հատկությանը: Իսկ թե ինչու 35 ծանր հիվանդներին չեն միացնում թոքերի արհեստական ապարատին, նախարարը նշեց, որ բժիշկներն աշխատում են հնարավորինս ուշ գնալ այդ քայլին, որովհետև այդ մեթոդը կարող է վատթարացնել հիվանդի վիճակը: Ինչ վերաբերում է կորոնավիրուսի՝ օրգանիզմի վրա հետագա բացասական հետևանքներ թողնելու հավանականությանը, ապա Արսեն Թորոսյանի վկայությամբ՝ դուրս գրվածները որևէ մնացորդային երևույթներ չեն նշում, դրանք չեն նկատվում նաև հետազոտություններում: Բոլոր դուրս գրվածները կատարյալ առողջ են:

Арсен Торосян: До конца мая может быть выявлено до 10 тыс. случаев заражения коронавирусом
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян в беседе с журналистами рассказал, какова в стране ситуация с коронавирусом, а также представил худший сценарий развития пандемии.
По прогнозам министра, в Армении до конца мая может быть выявлено до десяти тысяч случаев заражения коронавирусом. По словам Торосяна, есть и наихудший сценарий развития пандемии, который составлен не им самим, а Всемирной организацией здравоохранения. Согласно прогнозу ВОЗ, если ситуация выйдет из-под контроля, то не исключено, что число выявленных случаев коронавируса в Армении достигнет 500 тысяч.
Торосян также внес корректировку в свое предыдущее заявление о том, что в стране зарегистрированы повторные случаи заражения коронавирусом.
«В любом случае, научное сообщество склонно говорить, что это не повторное заражение, а просто продолжительное проявление вируса в организме человека, которое не являестя самим вирусом, и человек не заразен»,- сказал министр.
Коснувшись недавних случаев смерти, Торосян отметил, что в числе сопутствующих заболеваний у пацинетов были диабет, высокое кровяное давление и ишемические болезни сердца. Что касается того, почему 35 пациентов, которые находятся в критически тяжелом состоянии, не подключают к системе искусственной вентиляции легких, министр сказал, что врачи пытаются прибегнуть к этому шагу как можно позже, поскольку этот метод может ухудшить состояние пациента. Что касается возможности того, что коронавирус в дальнейшем оставит негативные воздействия на организм, по словам Арсена Торосяна, у тех, кто был выписан, нет никаких остаточных симптомов, они совершенно здоровы.