Չինաստանը թույլ չի տալիս ԱՀԿ-ին մասնակցել կորոնավիրուսի հետաքննությանը
Չինաստանը Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության փորձագետներին թույլ չի տվել մասնակցել կորոնավիրուսի հարցով հետաքննությանը, որը նպատակ ունի պարզել համավարակի բռնկման աղբյուրները: Այս մասին բրիտանական Sky News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է Չինաստանում ԱՀԿ-ի ներկայացուցիչ Գաուդեն Գալեյան։
«Տեղյակ ենք, որ Չինաստանում ազգային հետաքննությունն է ընթանում, բայց այս փուլում մեզ չեն հրավիրվել մասնակցելու դրան: ԱՀԿ-ը շարունակում է հայցեր ներկայացնել Չինաստանի առողջապահական կառույցներին և իշխանություններին»,- նշել է Գալեյանը:
Նա նաև շեշտել է, որ Չինաստանի իշխանություններն ԱՀԿ-ին չեն տրամադրել Ուհանում տեղակայված վիրուսաբանական երկու լաբորատորիաների փաստաթղթերը, որոնք դարձել են կորոնավիրուսի տարածման էպիկենտրոնը:
Ըստ նրա՝ ԱՀԿ-ը չի կասկածում վիրուսի բնական ծագմանը։ Գալեան չի բացառել, որ Չինաստանը համաճարակի բռնկման հենց սկզբից լիարժեք տեղեկատվություն չի տրամադրել կազմակերպությանը։

Китай не допустил #ВОЗ к расследованию по коронавирусу
Китай не допустил экспертов Всемирной организации здравоохранения к участию в расследовании истоков возникновения коронавируса, несмотря на запросы. Об этом в интервью британскому телеканалу Sky News заявил представитель организации в КНР Гауден Галеа.
"Мы знаем, что национальное расследование (Китая) уже ведется, но на этой стадии мы не были приглашены к участию. ВОЗ продолжает делать запросы в структуры здравоохранения и органы власти Китая",−указал Галеа.
Он также подчеркнул, что власти Китая не предоставили ВОЗ доступ к документации двух вирусологических лабораторий в Ухане, который стал эпицентром распространения коронавируса.
По словам Галеа, в ВОЗ не сомневаются в естественном происхождении вируса.
Галеа не исключил, что Китай не предоставлял организации информации во всей полноте с самого начала вспышки.